ROZMOWA Z IRENĄ TASKOVSKI I PAULEM PAUWELSEM

Zapraszamy do przeczytania wywiadów z Ireną Taskovsky oraz Paulem Pauwelsem, którzy w Krakowie swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z uczestnikami programu Doc Lab Poland.

Irena Taskovsky, założycielka Taskovski Films, jest jedną z czołowych europejskich agentek sprzedaży. W Krakowie przygotowywała twórców do prezentacji swoich projektów w ramach Docs to go!

Oto co mówiła o projektach zakwalifikowanych do programu:

Chciałabym powiedzieć, że wszystkie wybrane filmy były bardzo dobre, było dwanaście projektów i teraz sprowadza się to do zawodowych i osobistych upodobań. Bardzo podoba mi się film "21x Nowy Jork", to będzie piękny kinowy esej, bo jest pięknie nakręcony i atmosfera robi wrażenie. Myślę, że ten film wypadnie bardzo dobrze na festiwalach, choć może być gorzej w przypadku kanałów telewizyjnych, bo preferują one bardziej klasyczny styl dokumentów. Podobał mi się także "Hipnotyzer", gdzie głównym bohaterem jest szczególnie uzdolniony człowiek. Potrafi hipnotyzować ludzi, ale jest również w pewnym sensie sprzecznością w samym sobie. Lubi hipnotyzować i w ten sposób pomaga ludziom, choć jest również bardzo religijny i na tym polega konflikt: to, co praktykuje, nie jest dozwolone przez Kościół. To wzbogaca film, który może zarówno bawić, jak i być bardzo wnikliwy i zajmujący.

Pełną treść wywiadu można przeczytać tutaj.

Uczestników pitchingu Docs to go! trenował także Paul Pauwels, szef European Documentary Network. Pauwels poprowadził także warsztaty dla twórców projektów zakwalifikowanych do Docs to start.

Rzeczywiście, było to wspaniałe doświadczenie, i wierzę, że praca tutora faktycznie zmieniła charakter niektórych projektów. Wszyscy razem pracowaliśmy bardzo ciężko, i ośmielę się powiedzieć, że w niektórych przypadkach udało nam się pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć ich własne projekty i skoncentrować się na ich sednie. Sądząc po reakcjach, każdy z uczestników coś zyskał, ale jestem pewien, że dla wszystkich było to coś innego. Najlepsze w tego rodzaju warsztatach jest to, że na początku spotykasz się z grupą "osób o tych samych zainteresowaniach", a po trzech dniach zostawiasz "rodzinę". To wydarzenie również utwierdziło mnie w silnej wierze w polski dokument: mocne opowieści i świetni narratorzy.

 Tak Paul Pauwels komentował swoją pracę z uczestnikami Doc Lab Poland. Więcej do przeczytania na naszej stronie.