„KRÓLOWA CISZY” Z NAGRODAMI DEUTSCHER KAMERAPREIS

Już po raz 25. w Kolonii przyznano nagrody Deutscher Kamerapreis. W tym roku podwójnym laureatem został film Agnieszki Zwiefki „Królowa ciszy”. Dokument uhonorowano za zdjęcia oraz montaż.

Deutscher Kamerapreis to niemiecka nagroda przyznawana za osiągnięcia w realizacji zdjęć do produkcji telewizyjnych i filmowych. Podczas tej edycji  Aleksander Duraj otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Królowa ciszy”. Jury swoją decyzję uzasadniło w następujący sposób: „za pomocą przepełnionych gęstą atmosferą obrazów operatorowi udaje się uzyskać autentyczność wizualną oraz wgląd w życie osób z marginesu społecznego. (…)  film przekracza granice klasycznego filmu dokumentalnego, aby włączyć do niego dodatkową jakość: jakość poetycką!”.

Polsko-niemiecka koprodukcja została doceniona również za montaż, nagroda powędrowała do Thomasa Ernsta i Hansjörga Weissbricha.

Film „Królowa ciszy” opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy - dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstramalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich równieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość. W filmie dwie warstwy – dokumentalna, stricte obserwacyjna i musicalowa, inspirowana filmami Bollywood płynnie się przeplatają tworząc jedną spójną opowieść.

"Królowa ciszy" była rozwijana w ramach programu DOK.Incubator, Dok.Restart i prezentowany podczas 3. edycji Docs to go!. Producentem filmu jest Chilli Productions a koproducentami ZDF, arte, Stefilm International, Odra Film i HBO Polska. Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Creative Europe – Media i Mitteldeutsche Medienförderung.

Więcej informacji o nagrodach można znaleźć na stronie internetowej.