"LATO Z POLSKIM DOKUMENTEM" W TVP1

Już od 15 czerwca 2015 roku Jedynka zaproponuje swoim widzom pasmo „Lato z polskim dokumentem”, gdzie pokazanych zostanie ponad dziesięć polskich filmów wyprodukowanych w ostatnich latach. Z kolei w wakacyjnym paśmie „Niedawno w Polsce” zaprezentowane zostaną polskie telenowele dokumentalne.

,,Lato z Polskim dokumentem” będzie emitowane co czwartek po godz. 23.00. TVP1 pokaże w nim m.in. premierę „Witajcie w bezdomności” Henryka Dederki. Film jest relacją z eksperymentu, w którym udział wzięło kilkanaście osób chcących zmienić swój styl życia i widzenie świata. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosili się ludzie z klasy średniej, studenci i celebryci. Wszyscy przez kilka dni żyli tak, jak osoby bezdomne.


Ponadto widzowie obejrzą premierę filmu „Werka” Pawła Łozińskiego, który  opowiada o historii kobiety pragnącej naprawić błędy swojej przeszłości. Wraz z mężem decyduje się zaopiekować niepełnosprawną Weroniką. Kameralnie, cicho, z dala od wielkich słów rozgrywa się codzienna walka wymagająca prawdziwego poświęcenia.

W wakacyjnym paśmie pojawią się też inne wybitne dzieła polskich dokumentalistów, takie jak: „Biało-czerwoni  z Chrząstawy” Krystiana Kamińskiego, czyli zabawna opowieść o najgorszej drużynie piłki nożnej, obraz „Przywódcy” Pawła Ferdka, w którym opowiedziano historię uczniów startujących w wyborach do samorządu szkolnego, ich emocje i ambicje. Pokazana zostanie też „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia. Ten obsypany nagrodami film dokumentalny portretuje losy dziecka, którego rodzice porzucają dotychczasowe życie i jadą za pracą na drugi koniec świata. Ponadto Jedynka pokaże utrzymaną w wakacyjnym klimacie „Bocznicę” Anny Kazejak-Dawid, „Cyrk za złamanym sercem” Marka Pawłowskiego, opowiadający o dramatycznej egzystencji artystów cyrku Bojaro oraz film „Niepogodzeni” Aliny Mrowińskiej o życiu niezwykłej pary niepełnosprawnych ludzi: Moniki i Wojtka. Na początku sierpnia TVP1 pokaże film o Powstaniu Warszawskim „Honor Miasta” w reżyserii Eugeniusza Starky`ego.

W paśmie telenoweli dokumentalnej „Niedawno w Polsce”, emitowanym w poniedziałki, środy i piątki po godz. 23.00 TVP1 zaproponuje widzom m.in. „Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym”, „Prawdziwe psy”, czy „Taśmy grozy”.
 

żródło: AK / TVP, zdjęcie: Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń