„K2. DOTKNĄĆ NIEBA” – RECENZJA FILMU I WYWIAD Z REŻYSERKĄ

4 czerwca podczas 55. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się światowa premiera dokumentu „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej. Zapraszamy do przeczytania recenzji filmu oraz wywiadu z autorką filmu.

To jeden z tych filmów, który chwyta za gardło w jednej z pierwszych scen i nie puszcza aż do końca. „K2. Dotknąć nieba” to dokument, który zmaga się z potężnymi, choć – wydawałoby się – nieco przedawnionymi już emocjami. Jednak poprzez szczególny udział reżyserki Elizy Kubarskiej jej dzieło nabiera bardzo aktualnego, personalnego wymiaru, który staje się pomostem pomiędzy tragicznymi wydarzeniami sprzed blisko 30 lat a „tu i teraz”.

Tak o filmie pisze Dawid Myśliwiec. Cała recenzja dostępna jest tutaj. Dawid Myśliwiec porozmawiał także z Elizą Kubarską, reżyserką filmu. Pełny wywiad można przeczytać na naszej stronie. Poniżej prezentujemy jego fragment.

Co było najtrudniejsze w tym przedsięwzięciu?

Wszystko było trudne. Trudny jest temat, bo dotyka traumy, a to oznacza, że na mnie jako na filmowcu spoczywała bardzo duża odpowiedzialność za bohaterów, większa niż kiedykolwiek wcześniej. Trudne było otoczenie, bo najważniejsze zdjęcia powstały na wysokości ponad 5000 m, czasem w minusowych temperaturach, daleko od cywilizacji. Awaria sprzętu mogłaby oznaczać koniec zdjęć. Zrzucanie i oglądanie materiału nocami w mesie (czyli namiocie bazowym) na lodowcu, kiedy odmarzały nam palce u nóg, też nie zawsze było przyjemne. Trudno było zamknąć budżet, a wyjazd mógł się odbyć tylko raz. Do tego kiedy wyruszaliśmy w Karakorum, latem 2013 r., wydarzyła się masakra pod Nanga Parbat, 10 wspinaczy zostało zabitych przez terrorystów.