„PUNKT WYJŚCIA” NAGRODZONY W SHEFFIELD

“Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka zwyciężył w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych festiwalu Sheffield Doc/Fest 2015!

“Punkt wyjścia” był jedną z trzech polskich produkcji, która walczyły o nagrody na festiwalu odbywającym się w Wielkiej Brytanii. W konkursie znalazł się także “Obiekt” Pauliny Skibińskiej oraz “Superjednostka” Teresy Czepiec. Jury doceniło dokument Szcześniaka za sposób realizacji filmu, zaangażowanie w odkrywanie historii oraz za szacunek do przedstawionego tematu. 

“Punkt wyjścia” przedstawia historię Anety, która „zbuntowała się całkowicie” w wieku 19 lat. Trafiła do więzienia za morderstwo. Dziewięć lat później codziennie wyjeżdża poza mury zakładu karnego do domu spokojnej starości, gdzie mieszka chora od najmłodszych lat pani Helena. W jej odczuciu Aneta ma w życiu wszystko, dlatego namiętnie dopytuje dziewczynę o jej życie. Anetę czeka próba, w której pomoże jej pani Helena. Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Niczyporuk. Koproducentem dokumentu jest Studio Filmowe N. Produkcja Studia Munka-SFP ma już na swoim koncie liczne nagrody. W czerwcu 2014 roku “Punkt wyjścia” otrzymał Jantara dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu podczas 33. Festiwalu “Młodzi i film”, został doceniony także podczas m.in. “Kameralnego Lata”, “Opolskich lam”, Festiwalu Form Dokumentalnych “NURT”, “Documenta Madrid” oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w Kijowie. W ubiegłorocznej edycji festiwalu “Plus Camerimage” film otrzymał “Złotą Żabę” w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.

źródło: informacja prasowa