FILMY Z WAJDA STUDIO NA KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

53. Krakowski Festiwal Filmowy to doskonała okazja, aby zobaczyć kilka interesujących filmów, które wyprodukowało Wajda Studio...

Cztery powalczą o Złotego Lajkonika, w tym jeden, „Kiedy będę ptakiem” (2013) Moniki Pawluczuk, również o Złotego Smoka w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumen-talnych. W sekcji pozakonkursowej „Panorama filmu polskiego”, Wajda Studio zaprezentuje dokument Anety Kopacz „Joanna” (2013) , a w ramach Nocy Etiud Studenckich – „8 filmów o miłości”. Poniżej przybliżamy Festiwalowe filmy z Wajda Studio i zapraszamy na projekcje.

„KIEDY BĘDĘ PTAKIEM”, reż. Monika Pawluczuk

Pokazy: ND 26.05. kino Kijów.Centrum 15.00 (po projekcji spotkanie z twórcami), CZW 30.05 kino Mikro 16.15.

Przejmująca historia o życiu birmańskiej kobiety „żyrafy” z plemienia Karenów, która wraz z mężem i dziećmi uciekła z gnębionej Birmy do tajskiej wioski. W ojczyźnie pozostała jej córka. Noszenie ciężkich, metalowych obręczy na szyi to dla niej jedyna możliwość zarobku: ozdobiona, nienaturalnie wydłużona szyja jest główną atrakcją dla turystów. Pozująca do fotografii twarz bohaterki kryje cierpienie i tęsknotę. „Kiedy będę ptakiem, polecę do Birmy. Będę lekka i wolna” – słyszymy jej słowa w finale. W niezwykle wyrafinowanym obrazie (zdjęcia Wojciech Staroń i Paweł Chorzępa) dostajemy to, co w tym filmie jest najważniejsze – emocje i przesłanie.

„INNY FILM”, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik

Pokazy: WT 28.05. kino Mikro 21.30, PT 30.05. kino Kijów.Centrum 12.30 (po projekcji spotkanie z twórcami).

Brygida Frosztęga-Kmiecik przygląda się osobom upośledzonym umysłowo. Jednocześnie jest to dokument o przezwyciężaniu uprzedzeń i resentymentów. Oś historii stanowi krótkometrażowy film fabularny „Droga do zrozumienia”, realizowany przez członków Gliwickiego Klubu Filmowego „Wrota” i grupę osób upośledzonych. Warto dodać, że „Inny film” opowiada także o sile kina: warsztaty filmoterapii to doskonała okazja, by przełamać wszelkie bariery, nawiązać kontakt z drugim człowiekiem i poznać jego świat.

„NIEWIADOMA HENRYKA FASTA”, reż. Agnieszka Elbanowska

Pokazy: PON 27.05. kino Mikro 18.45, PT 31.05 Kino Kijów.Centrum 15.00 (po projekcji spotkanie z twórcami).  

W swoim debiucie Agnieszka Elbanowska przedstawia historię samotnie żyjącego (daleko już po osiemdziesiątce) profesora matematyki. Pan Henryk jest nieuleczalnym romantykiem, zakładnikiem miłości, donżuanem zdolnym poświęcić wszystko (i nie raz już to zrobił), aby jeszcze kiedyś zakochać się z wzajemnością. Podboje miłosne bohatera wywołują czasem uśmiech na naszej twarzy, z ciepłem patrzymy na człowieka, który nie poddaje się starości. Kiedy pod koniec córka bohatera pyta: Więc co teraz będziesz robił?, odpowiada: Chciałbym znaleźć jakąś kobietę, ale gdyby to było takie proste, to nie byłoby tylu nieszczęśliwych, samotnych ludzi. Ale to nie jest tylko film o nieustannym pragnieniu miłości, gdzieś pomiędzy tymi podbojami miłosnymi rozgrywa się dramat córki pana Henryka. 

„POŻEGNANIA”, reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, Agnieszka Kowalczyk, Magda Kowalczyk

Pokazy: PON 27.05 kino Mikro 21.30, PT 31.05 kino Kijów.Centrum 18.00 (po projekcji spotkanie z twórcami).

To autobiograficzny, autotematyczny i niezwykle intymny dokument. W 2007 roku Katarzyna Maciejko-Kowalczyk, wybitna montażystka, zaczęła kręcić film o swojej ciotce Marii, która postanowiła sprzedać ponad stuletni, rodzinny dom  Po ciężkiej chorobie reżyserka zmarła, nie dokończywszy filmu. Dzięki inicjatywie jej córek, Agnieszce i Magdzie, udało się skończyć dokument. W ten sposób powstała wielowątkowa opowieść o przemijaniu.

„JOANNA”, reż. Aneta Kopacz

Pokaz: PT 31.05 Kino Pod Baranami 17.30.

To dokumentalny esej o niezwykłej odwadze i sile. U bohaterki, tytułowej Joanny, zdiagnozowano raka i dano jej zaledwie kilka miesięcy życia. Po takim początku, możemy się spodziewać, że dalej będzie już tylko gorzej. Ale Joanna ma dla kogo żyć: obiecała swojemu pięcioletniemu synkowi, że zrobi wszystko, by żyć jak najdłużej, wykorzystuje każdą sekundę, by przekazać synowi wiele ciepła i wiedzy o świecie i odkrywaniu samego siebie. Dla niego też prowadzi blog, na którym pisze o ich wspólnej codzienności.

„8 FILMÓW O MIŁOŚCI”, reż. Teresa Czepiec, Urszula Laskowska, Sylwia Sendyk, Anna Zamęcka, Olga Korotkaya, Ewa Podgórska, Olga Apanosowicz-Katłubej, Agnieszka Elbanowska

Pokaz: WT 28.05 Kino Pod Baranami 20.15.

Polifoniczna wariacja na temat miłości, w skład której wchodzi osiem filmów zrealizowanych w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO w warszawskiej Szkole Wajdy. Penetrujemy najróżniejsze jej rodzaje: pierwszą, rodzicielską czy braterską. Prezentowani przez autorów bohaterowie stanowią dość reprezentatywną próbkę społeczeństwa. To całościowy portret miłości, uczucia, które pojawia się niemal u każdego, ale nie zawsze wygląda w tak samo.