"SZTUKA ZNIKANIA" W KONKURSIE FESTIWALU VISIONS DU REEL

Nowy film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego "Sztuka znikania" znalazł w konkursie prestiżowego festiwalu dokumentalnego Visions du Reel.

"Sztuka znikania" ("Art of Disappearing") w reżyserii Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego – twórców nominowanego do Oskara "Królika po berlińsku" znalazł się w konkursie 44 edycji Visions du Reel, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Film został wyprodukowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach cyklu "Przewodnik do Polaków" i jest spojrzeniem na czasy socjalizmu oczami przybysza z zupełnie innej kultury.

"Sztuka znikania" to nieznana historia haitańskiego kapłana wudu, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej - godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośniej, jak w kraju ogłuchłych ludzi, a zimą z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia.

Zdjęcia do filmu odbyły się na Haiti, w wiosce Cazale skąd pochodził Amon Frémon oraz w Warszawie. W dużej mierze film zbudowany jest z materiałów archiwalnych. "Sztuka znikania" jest efektem pracy zespołu, który współpracuje ze sobą od lat. Za reżyserię i scenariusz odpowiadają Bartek Konopka i Piotr Rosołowski, produkcją wykonawczą zajęły się Anna Wydra z Otter Films i Marta Golba, odpowiedzialna również za dokumentację i materiały archiwalne. Film montował Andrzej Dąbrowski, oryginalny ton filmu zbudowali (tak jak w "Króliku...") Franciszek Kozłowski, odpowiedzialny za dźwięk oraz wybitny kompozytor Maciej Cieślak.

Selekcjonerzy festiwali mogli zapoznać się z filmem jeszcze w trakcie jego realizacji podczas prezentacji w Karlowych Warach w ramach "Docu Talents from the East" oraz w Krakowie w ramach "Docs to Go!" – wydarzeniu organizowanym przez Krakowski Festiwal Filmowy oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Cykl "Przewodnik do Polaków" został przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Pięć dokumentalnych rozdziałów przewodnika zabiera widza w niezwykłą dokumentalną podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności, pozwala lepiej zrozumieć współczesnych Polaków. Czas realnego socjalizmu, w którym osadzone są filmy, to dla Polaków nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale to również okres zdobywania wolności w nieoczekiwanych sferach życia. Dotychczas "Przewodnik do Polaków" obejrzeli widzowie w kilkunastu krajach m.in w Japonii, Rosji, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, na Białorusi, Ukrainie.

Podczas Visions du Reel, który rozpoczyna się 16 kwietnia, "Sztuka znikania" zostanie pokazana dwukrotnie - 21 i 22 kwietnia.

[źródło: www.culture.pl]