REJS Z DOKUMENTEM – „OKRUCHY NASZEJ HISTORII”

W najbliższy czwartek, 25 kwietnia, warszawska publiczność będzie miała okazję popłynąć w kolejny „Rejs z Dokumentem”. Tym razem spotkanie poświęcone będzie dokumentom o tematyce historycznej.

W programie najnowszej odsłony Rejsu z Dokumentem, zatytułowanego „Okruchy naszej historii” znalazły się następujące tytuły:

1.Polska Kronika Filmowa

2. „Miejsce urodzenia”, reż. Paweł Łoziński

Henryk Grynberg ocalał z zagłady wraz z matką. Wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Minęło 50 lat, lecz przeszłość nie dawała mu spokoju. Przyjechał więc do Radoszyny - wsi, w której się urodził, i w pobliżu której ukrywał się z rodziną w czasie wojny - by poznać losy ojca i młodszego o pięć lat brata. Braciszka, wówczas niespełna dwuletniego, rodzice powierzyli opiece jednego z gospodarzy. Ojciec zaś pewnego dnia poszedł po mleko i nigdy już nie wrócił do wykopanej w lesie ziemianki. W wędrówce śladami dzieciństwa towarzyszy mu kamera. Henryk Grynberg cierpliwie chodzi od domu do domu i pyta. Jedni witają go z radością. Opowiadają mu o urodzie matki i młodości ojca, o ich ślubie, narodzinach dzieci i o tym, jak w czasie wojny pomagali Żydom przetrwać. A także o swym strachu - przed Niemcami i donosicielstwem sąsiadów. Inni niechętnie wracają pamięcią do tamtych lat, czując, że w końcu będą musieli wykrztusić tragiczną prawdę o malcu oddanym Niemcom na śmierć i o mężczyźnie zamordowanym przez Polaków. Przybysz zza oceanu jednak nie rezygnuje. Konfrontując własne wspomnienia z tym, co słyszy, uparcie naciska rozmówców, aż wreszcie poznaje tę prawdę, a nawet nazwisko braci - zabójców ojca. Odnajduje też miejsce jego spoczynku i wydobywa z ziemi szczątki, przy których, jak znak rozpoznawczy, leży butelka na mleko.

3. „Alfred Schreyer z Drohobycza”, reż. Marcin Giżycki

Drohobycz, dawniej jedno z największych skupisk ludności żydowskiej na ziemiach polskich, leży dziś kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa i niemal tyle samo od obecnej polskiej granicy. Podczas drugiej wojny światowej zniszczono bezpowrotnie żydowskie dzielnice i wymordowano prawie wszystkich mieszkańców. Obraz przedwojennego Drohobycza utrwalony przez Brunona Schulza na kartach „Sklepów cynamonowych” i genialnie odtworzony przez Jerzego W. Hasa w „Sanatorium pod klepsydrą” powraca w przejmujący sposób w filmie Marcina Giżyckiego.

Bohaterem tego obrazu jest Alfred Schreyer, jeden z ostatnich uczniów Brunona Schulza. Strażnik Jego pamięci. Alfred Schreyer, to przedstawiciel odchodzącego świata przedwojennej żydowskiej inteligencji, człowiek niezwykłej kultury i uroku osobistego. Swe pasjonujące historie opowiada piękną polszczyzną. Jest także niezrównanym wykonawcą starych polskich szlagierów i żydowskich piosenek, świetnym skrzypkiem i znakomitym narratorem. Wędrówka z Nim, w filmie Giżyckiego, to opowieść nie tylko o historii miasta, narodu, losach bohatera cudem ocalonego z holokaustu, ale przede wszystkim przejmująca lekcja historii, patriotyzmu, codziennego bezprzykładnego bohaterstwa.

Pokaz rozpocznie się o 17.00, cena biletu to 10 złotych.

Więcej informacji na stronie kina Kultura.