MAJ NA FESTIWALACH

Na ostatnie dni maja przypada 53. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w którego konkursach zaprezentowane zostaną 23 polskie filmy dokumentalne, ale to nie wszystko. W maju polskie dokumenty pokazane będą jeszcze na czternastu innych festiwalach.

Miesiąc otworzy 59. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen, w którego konkursie zobaczyć będzie można film „Rogalik” Pawła Ziemilskiego. To nie jedyny pokaz konkursowy dokumentu Ziemilskiego w tym miesiącu. „Rogalik” powalczy również o nagrody w sekcji konkursowej festiwalu Human Rights Film Festival odbywającego się w Barcelonie, Nowym Jorku i Paryżu, a jednym z jego rywali będzie „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty. W konkursie 16. Festiwalu Filmowego w Brooklynie film Ziemilskiego stanie w szranki między innymi z "Punktem wyjścia" Jagody Szelc.

"Rogalik" zakwalifikował się w maju również do konkursu kanadyjskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Doxa, a obok niego w programie sekcji konkursowej znalazły się też obrazy: „18 kg” Kacpra Czubaka, „Pałac” Tomasza Wolskiego i „Obóz” Tomasza Jeziorskiego. Ten ostatni będzie miał szansę na nagrodę również w Madrycie, gdzie pokazany zostanie w konkursie festiwalu Documenta Madrid i w Mołdawii, gdzie znalazł się w programie 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalntch Cronograf.

W Irlandii, na festiwalu Guth Gafa o laury powalczy „Eksmisja” Filipa Antoniego Malinowskiego. Z kolei „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego stanie przed kolejną szansą na zdobycie nagrody w USA – tym razem weźmie udział w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berkshire. Dokument Zaricznego zaprezentowany zostanie również w pokazie specjalnym na festiwalu Reykjavik Shorts&Docs w Islandii.

„Mój dom” Magdaleny Szymków i „Paparazzi” Piotra Bernasia natomiast pokazane zostaną na festiwalach na wschodzie Europy. „Mój dom” wyselekcjonowano do sekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Ałma-Acie „Shaken’s stars”, zaś „Paparazzi” – do konkursu odbywającego się w Kijowie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kinolitopys 2013”.

Pod koniec miesiąca w konkursowym pokazie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millenium w Belgii zobaczyć będzie można „Argentyńską lekcję” Wojciecha Staronia, w konkursie 10. edycji festiwalu VIS Vienna Independent Shorts - "Papierowe pudełko" Zbigniewa Czapli, a w sekcji pozakonkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – „Wirtualną wojnę” Jacka Bławuta.

Aż 23 filmy dokumentalne rywalizować będą o nagrody w Konkursie Polskim 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Sześć z nich będzie miało szansę zdobyć laury w konkursach międzynarodowych. W programie Konkursu Krótkometrażowego znalazły się filmy „Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawluczuk i „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka. Do Konkursu Dokumentalnego komisje selekcyjne zakwalifikowały obrazy „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego oraz „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, a także „Dziennik z podróży” Piotra Stasika i „Zabójcę z lubieżności” Marcina Koszałki. Pełną listę filmów zakwalifikowanych do sekcji konkursowych 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego znaleźć można tutaj.