"GLOBUS" NA DOC HOT SELECTION 2023

7 listopada odbędzie się kolejny pokaz w ramach cyklu filmowego DOC HOT SELECTION - wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

Do grudnia widzowie będą mieli okazję obejrzeć również inne, wyśmienite i najnowsze dokumentów nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach. W kolejnych miesiącach zobaczymy: "Moja Ozerna" film Kariny Będkowskiej (m.in. Nagroda Publiczności na Ukraińskim Festiwalu Filmowy oraz Wyróżnienie w konkursie pełnometrażowych debiutów na "Młodzi i Film"), film Karoliny Karwan i Tomasza Rattera "Moody" (m.in. Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwal Filmów Dokumentalnych DOCAVIV w Izraelu; Nagroda dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na Festiwalach: Prowincjonalia i Bana Film Festiwal). Ostatni film z cyklu  "Wiraż" wyreżyserowany przez Pawła Hejbudzkiego opowiada o fascynującym i wzbudzającym wiele emocji ale i pytań świecie dziecięcego kartingu

Państwowy Cyrk Globus został założony przez komunistyczne władze Rumunii w 1961 roku. Przez lata niewiele zmieniało się w jego wystroju i sposobie funkcjonowania. Życie toczyło się spokojnym, leniwym rytmem. Zapewne byłoby tak nadal, gdyby w lutym 2017 roku władze Bukaresztu nie wprowadziły całkowitego zakazu występów zwierząt i nakazały oddać je do zoo. Tym samym cyrk stracił swą największą atrakcję i pogrążył się w kryzysie. Wtedy dyrektor stawia wszystko na jedną kartę i postanawia ściągnąć z Las Vegas reżysera spektakli cyrkowych współpracującego ze sławnym Cirque du Soleil. Nowy reżyser przywozi ze sobą prawdziwą rewolucję. Zamierza stworzyć w Bukareszcie widowisko na najwyższym światowym poziomie. Aby tego dokonać narzuca mordercze tempo pracy i intensywne treningi. Artyści mają szansę stworzyć wielki spektakularny show, ale czy będą w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom reżysera…? Tam gdzie stare zderza się z nowym, wschód z zachodem, a tradycja z nowoczesnością.

GLOBUS film dokumentalny, 76', Polska, Rumunia, 2022
scenariusz i reżyseria: Clara Kleininger-Wanik
produkcja: Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec (SQUARE film studio)
zdjęcia: Mihai Andrei Leaha

Na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument otrzymał wyrożnienie.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), 7 listopada 2023 o godz. 19:30. Sala Rejs.
Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Wstęp na pokazy jest bezpłatny Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów.

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców przez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji.
Filmy będą pokazywane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura.
Partnerami programu DOC HOT SELECTION są: Canal + Polska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, kino Kultura. Program został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Informacja prasowa