„FILM BALKONOWY” Z WYRÓŻNIENIEM W CHINACH

Właśnie zakończył się West Lake Festival. Do jednego z konkursów zaproszono film Pawła Łozińskiego, który na tyle zachwycił jury, że to przyznało mu specjalne wyróżnienie.

West Lake International Documentary Festival to swego rodzaju platforma przeznaczona dla artystów i pasjonatów kina dokumentalnego. Obok pokazów filmów, bardzo ważne są również pitchingi, fora i warsztaty. Festiwal jest organizowany rokrocznie jesienią przez Chińską Akademię Sztuki nad jeziorem w Hangzhou.

Wyróżniony przez jury film zadaje kilka niezwykle uniwersalnych pytań. Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.