„APOLONIA, APOLONIA” Z NOMINACJĄ DO NAGRÓD GOTHAM

Koprodukcja Lei Glob została nominowana do prestiżowych amerykańskich nagród kina niezależnego. Laureatów poznamy 27 listopada na gali w Los Angeles.

Gotham Awards przyznawane są od 1991 roku przez Gotham Film & Media Institute (The Gotham) - największą amerykańską organizację niezależnych filmowców. Obok Independent Spirit Awards, Gotham Awards uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych nagród amerykańskiego kina niezależnego.

Szansę na nagrodę w kategorii dokumentalnej ma polska koprodukcja „Apolonia, Apolonia” Lei Glob.

Kiedy w 2009 roku duńska reżyserka Lea Glob poznała Apolonię Sokol, wydawało się, że wiedzie ona wspaniałe, bajkowe życie. Utalentowana Apolonia urodziła się w podziemnym teatrze w Paryżu i dorastała w środowisku artystów. W wieku 20 lat studiowała w Beaux-Arts de Paris, jednej z najbardziej prestiżowych akademii sztuki w Europie. Przez lata Lea Glob powracała, by filmować charyzmatyczną Apolonię,  między tymi dwiema młodymi kobietami wytworzyła się wyjątkowa więź.

W rezultacie powstał fascynujący, obejmujący 13 lat portret młodej kobiety, która próbuje odnaleźć się w świecie sztuki. Apolonia jest pewna swojego talentu, ale jej droga nie zawsze jest łatwa. Życie to nie bajka; jedną z lekcji, jaką Apolonia otrzymuje jest to, że kobiety malarki muszą poświęcić się i pokonać więcej przeszkód niż ich koledzy. Dotyczy to również przyjaciółki, z którą mieszkała przez dłuższy czas, Oksany Shachko, jednej z założycielek feministycznej grupy działania Femen. Odporność Apolonii zostaje wystawiona na próbę.

Listę wszystkich nominowanych tytułów można znaleźć tutaj.