„FILM BALKONOWY” Z GRAND PRIX W LOCARNO

Najnowszy dokument Pawła Łozińskiego otrzymał Grand Prix w sekcji Semaine de la critique Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.

Festiwal Filmowy w Locarno jest jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie, obok festiwali w Cannes, Wenecji i Karlovych Varach. Każdego roku festiwal odwiedzają gwiazdy, przedstawiciele branży i dziennikarze z całego świata. Jest to jedna z najważniejszych imprez na festiwalowej mapie świata. Tegoroczna edycja odbywała się od 4 do 14 sierpnia.

La Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki) to niezależna sekcja festiwalu współorganizowana wraz ze Szwajcarskim Stowarzyszeniem Krytyków Filmowych, organizowana od 1990 roku. W konkursie pokazano tylko siedem filmów, w tym aż trzy polskie: „Bukolika” w reżyserii  Karola Pałki,  „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego oraz zwycięski „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego.

Nagrodzony Grand Prix dokument to zapis wieloletnich obserwacji przechodniów, które poczynił reżyser z pierwszego piętra swojego mieszkania. Twórca postanowił zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do niego przyjdzie. Stał na balkonie z kamerą przez 2 lata i łapał każdego kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach to co sami chcieli o sobie powiedzieć.  I o reżyserze, który był ich ciekawy. Reżyser był zdziwiony, jak mało zna się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.