„FILM BALKONOWY” PAWŁA ŁOZIŃSKIEGO W KATALOGU KFF SALES&PROMOTION

Najnowszy, właśnie nagrodzony w Locarno pełnometrażowy dokument Pawła Łozińskiego trafił do katalogu agencji KFF Sales&Promotion. Film będzie reprezentowany przez agencję na międzynarodowych festiwalach.

Premiera filmu odbyła się podczas tegorocznego festiwalu w Locarno. Jury sekcji Semaine de la critique zachwyciło się dokumentem i przyznało mu Grand Prix. Niedługo i polscy widzowie będą mogli zobaczyć „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. Jego pierwszy polski pokaz odbędzie się podczas zbliżającego się festiwalu Millenium Docs Against Gravity. A już niebawem dokument zawita również do Amsterdamu, gdzie zostanie zaprezentowany w ramach programu IDFA Special.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Paweł Łoziński – wielokrotnie nagradzany reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor wielu filmów dokumentalnych, m.in.: Miejsce urodzenia (1992), Taka historia (1999), Siostry (1999), Między drzwiami (2004), Wygnańcy (2005), Kici, kici (2008), Chemia (2009), Ojciec i syn (2013), Werka (2014), Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham (2016) i Film Balconowy (2021). Laureat prestiżowych nagród festiwalowych, m.in. na Bornholmie, w Paryżu, Locarno, Lipsku i Krakowie.

Film będzie reprezentowany na międzynarodowych festiwalach przez agencję KFF Sales&Promotion. W 2020 roku polskie filmy dokumentalne reprezentowane przez agencję były pokazane na 250 projekcjach podczas 150 międzynarodowych festiwali, z czego aż 230 stanowiły projekcje konkursowe. Filmy dokumentalne reprezentowane przez KFF zdobyły na zagranicznych festiwalach w 2020 roku 30 nagród.