ANIMOWANA SZTUKA DOKUMENTU
O tym, jak wiele może łączyć formy dokumentalne i animowane przekonają się widzowie cyklu Sztuka Dokumentu już w najbliższą środę 22 maja. W programie projekcji znalazły się „Świteź” Kamila Polaka oraz „Droga na drugą stronę” Anci Damian.
22 maja w ramach Sztuki Dokumentu w kinie Elektor zobaczyć będzie można aż dwa filmy, które łączy użycie formy animowanej– „Świteź” Kamila Polaka oraz „Drogę na drugą stronę” Anci Damian. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Kamilem Polakiem.
„Świteź” to rozegrany w dwóch planach czasowych, epicki spektakl oparty na romantycznej balladzie Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Inspirowany ikonami, łączący technikę malarską z animacją3D, film Kamila Polaka zabiera widzów w zrealizowaną z ogromnym rozmachem podroż do skrytego pod taflą jeziora, średniowiecznego miasta. Mistyczny wymiar przedstawionej w Świtezi odwiecznej walki dobra ze złem podkreśla muzyka Iriny Bogdanovich, nawiązująca do chóralnych śpiewów cerkiewnych.
Fabuła „Drogi na drugą stronę” została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.
Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.
Pokaz odbędzie się o 19.00, cena biletu to 10 złotych.
Więcej informacji na stronie internetowej Sztuki Dokumentu.