SKOMASOWANY WIECZÓR, CZYLI JAN KOMASA - WIECZÓR FILMOWY W KRAKOWIE

W związku z premierą „Sali samobójców” – ostatniego filmu Jana Komasy, obrazu absolutnie nowatorskiego w dziejach polskiej kinematografii, krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy wcześniejszych dokonań młodego reżysera.


Wieczorem, 11 marca w krakowskim Kinie Pod Baranami zostaną wyświetlone dwa filmy Jana Komasy: „Spływ” - film dokumentalny, którym twórca głośnej w ostatnim czasie „Sali samobójców”  zadebiutował podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, oraz nowelową „Odę do radości”, gdzie odnajdziemy wyreżyserowaną przez niego etiudę „Warszawa”.


"Jestem tutaj, ponieważ nie mogę już dłużej uciekać od samego siebie" – tak mówią o sobie młodzi uczestnicy obozu kajakowego dla narkomanów organizowanego przez łódzki Monar – bohaterowie dokumentu Jana Komasy. Udział w spływie po Rospudzie jest jednym z elementów terapii grupowej, uczącej życia we wspólnocie. Codzienne wyzwania i surowe warunki zmuszają uczestników do przełamywania się i odkrywania bolesnej prawdy o sobie. Tylko nielicznym uda się na trwałe przezwyciężyć nałóg i powrócić do normalnego życia. Spływ jest alegorią drogi, którą ma do przejścia każdy z nas by pokonać własne słabości.


Konstrukcja filmu oparta jest o ideę drogi mającej swój początek i koniec. Bohaterowie w trakcie trwania spływu muszą zmierzyć się z problemami, wynikającymi często z ich doświadczeń i przeżyć. Dowiadują się czegoś nowego o sobie, czegoś, co prowadzi do przemiany. Odsłaniając swoje słabości, paradoksalnie odzyskują siłę i wiarę w siebie. Swoimi, często traumatycznymi przeżyciami i refleksjami dzielą się na codziennych spotkaniach, tzw. społecznościach. Ich liderem i autorytetem jest terapeuta Piotr Adamiak.


Każdy dzień spływu to próba opanowania rzeczywistości i organizacji życia w grupie, o które tak trudno wśród młodych, nieprzystosowanych ludzi. Dyscyplina obozowa polega na przestrzeganiu twardych zasad, których łamanie jest skrupulatnie rozliczane. Do zasad tych należą - sztywny plan dnia z pobudką o 7 rano, gimnastyka, odprawa (społeczność poranna), śniadanie, dopłynięcie do następnego obozowiska, rozbicie namiotów, wieczorne spotkanie społeczności. Na spływie zabroniona jest przemoc fizyczna i słowna, zbliżenia seksualne między uczestnikami oraz, co oczywiste wszelkiego rodzaju używki.


Wielu pacjentów, dobrze sobie radzących w miejskich, "normalnych" warunkach leczenia dopiero na spływie konfrontuje się z prawdziwymi problemami. Nie wytrzymują napięcia, presji otoczenia, wielu z nich chce uciec i zrezygnować z terapii. Ukuło się powiedzenie - "jeśli przeżyjesz spływ - ukończysz leczenie". [źródło: Stopklatka]


Pokaz filmów Jana Komasy w Kinie Pod Baranami rozpocznie się o godzinie 21:30.


Szczegółowe informacje na stronie: www.kinopodbaranami.pl