FILM O KRZYSZTOFIE KOMEDZIE W KRAKOWIE

24 marca w Krakowie rusza czwarta edycja Festiwalu Muzyka i Świat. Jest to impreza, gdzie swoje miejsce w programie znalazła nie tylko muzyka, ale również film dokumentalny.


Cytując słowa organizatorów, krakowski Festiwal Muzyka i Świat to podróż w poszukiwaniu dawnych zjawisk muzycznych z pogranicza kultury popularnej i awangardowej, mająca na celu przybliżenie odbiorcom kolejnych zdobyczy archeologii muzycznej. I w istocie tak jest. Co więcej, Festiwal Muzyka i Świat nie tylko skupia się na dźwięku, nie prezentuje wyłącznie najnowszych dokonań twórców muzyki poprzez koncerty czy słuchowiska, ale również poświęca sporo przestrzeni filmowym obrazom.


W programie festiwalu znalazły się dokumenty różnorodne pod względem muzycznej tematyki - nagrodzona Oscarem opowieść o wielkim festiwalu Woodstock, historia o jamajskim dancehall, filmowy zapis koncertów afro-amerykańskich muzyków z 1955 roku, a także polski obraz o życiu Krzysztofa Komedy – wielkiego kompozytora, twórcy muzyki filmowej, pianisty jazzowego, którego twórczość stała się w Polsce co najmniej kultowa, a na świecie rozpoznawalna za sprawą takich filmów, jak: Dziecko Rosemary czy Nieustraszeni pogromcy wampirów Romana Polańskiego. Autorką dokumentu Komeda – Muzyczne ścieżki życia (Komeda – The Soundtrack For A Life) jest Claudia Buthehoff-Duffy, zaś nad jego realizacją czuwało Studio Filmowe Kalejdoskop oraz TVP 2, wraz z niemieckimi koproducentami. Film jest reprezentowany przez Krakowską Fundację Filmową.


Pokaz dokumentu Komeda – Muzyczne ścieżki życia odbędzie się 25 marca (piątek) o godzinie 18:00 w Muzeum Manggha w Krakowie.


Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.muzykaiswiat.pl