"PRZYPADEK JOHANNY LANGEFELD" NAGRODZONY W KANADZIE

„Przypadek Johanny Langefeld” zdobył główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Kanadzie.

Film dokumentalny zrealizowany przez Władysława Jurkowa i Gerburg Rohde-Dahl otrzymał Główną Nagrodę w kategorii międzynarodowy film dokumentalny na festiwalu RIFFA 2019 Regina International Film Festival & Awards w Regina. Międzynarodowe Jury nagrodziło film podczas ceremonii wręczania nagród 17 sierpnia w prestiżowym Casino Regina Show Lounge. 

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie. Autorzy filmu dotarli do informacji, że esesmance w ucieczce pomogły jej byłe więźniarki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Johanna Langefeld w 1942 roku organizowała obóz kobiecy w Auschwitz i jako pierwsza nim kierowała. Esesmanka miała być sądzona w procesie załogi obozu Auschwitz w Krakowie. Historia była przez wiele lat trzymana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno byłej esesmance jak i Polkom, które zorganizowały jej ucieczkę. Tajemnicze wydarzenia z tamtych lat są punktem wyjścia do filmowej opowieści, a śledztwo prowadzone przez autorów stanowi główny wątek narracyjny filmu. Aby wyjaśnić tajemnicę ucieczki Johanny Langefeld z polskiego więzienia, autorzy filmu wyruszają w podróż do przeszłości. Polsko-niemiecka wyprawa filmową dociera do materiałów i relacji świadków, które prowadzą do zaskakujących odkryć dotyczących bohaterów tej opowieści i historycznych okoliczności.

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w polsko-niemieckiej reżyserii. „Przypadek Johanny Langefeld” to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet.

Film rozpoczął życie festiwalowe w kwietniu bieżącego roku od pokazu na festiwalu 16.Neisse Film Festival. Najbliższe festiwalowe pokazy filmu: we wrześniu w ramach DOCK 2019 International Documentary Historical Film Festival w Burgas (Bulgaria), 17th Tirana International Film Festival i International Human Rights Film Festival in Albania w Tiranie, w październiku na AegeanDocs International Documentary Film Festival w Mytilene (Grecja). Polska premiera filmu planowana jest 16.10.2019 roku.

Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Film powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych.

Pełna lista nagrodoznych znajduje się na stronie festiwalu.