MARZEC NA FESTIWALACH

Marzec wraz z wiosną przynosi nieco ożywienia w festiwalowym obiegu polskich dokumentów. W tym miesiącu 14 polskich produkcji dokumentalnych zagości na 21 pokazach w ramach 11 festiwali filmowych.

Na samym początku miesiąca polskie dokumenty pokazywane były na festiwalach, które rozpoczęły się jeszcze w lutym. Cztery tytuły zaproszono do udziału w sekcji konkursowej chorwackiego festiwalu Zagreb Dox. W stolicy Chorwacji pokazano „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy, „Osiemnastkę” Marty Prus oraz „Ojca i syna w podróży” Marcela Łozińskiego i „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego. W konkursie włoskiego festiwalu Sguardi Altrove znalazł się natomiast zrealizowany przez Magdalenę Szymków obraz „Mój dom”.

Pokaz na Sguardi Altrove to nie jedyne festiwalowe wystąpienie filmu „Mój dom” w marcu. Dokument Magdaleny Szymków pokazany zostanie jeszcze w programie trzech festiwali kina tworzonego przez kobiety: australijskim Women in Film and Television, WOW Film Festival, amerykańskim Women Film Festival oraz szwedzkim IFEMA International Female Film Festival Malmo. Wszystkie wspomniane pokazy będą pokazami konkursowymi.

Szwedzka publiczność będzie miała okazję oglądać polskie dokumenty nie tylko w Malmo, ale również w Sztokholmie, gdzie do walki o nagrody staną „Joanna” Anety Kopacz oraz „Ojciec i syn”. Publiczność amerykańska natomiast poza „Moim domem” obejrzeć będzie mogła w marcu filmy „El Sueño” Jakuba Łubniewskiego i Mikołaja Molendy oraz „Czasem śnię, że latam” Anety Popiel-Machnickiej, które zaproszono do konkursu American Documentary Film Festival w kalifornijskim Palm Springs.

Po kilka polskich tytułów wybrali do udziału w sekcjach konkursowych selekcjonerzy festiwali filmów dokumentalnych podejmujących tematykę praw człowieka: One World w Czechach i Docudays UA na Ukrainie. W konkursie tego pierwszego wezmą udział „Odwiedziny” Mateja Bobrika, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz „Wszystko jest możliwe”. Do programu drugiego trafiły „Dziennik z podróży” Piotra Stasika, „Abu Haraz” Macieja J. Drygasa, „Inny film” Brygidy Frosztęgi-Kmiecik oraz „Joanna”.

„Obóz” Tomasza Jeziorskiego pokazany zostanie w Barcelonie, w sekcji konkursowej festiwalu filmów krótkometrażowych Mecal, „Nasza klątwa” natomiast, poza pokazem w Czechach, będzie w marcu gościć również w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wilnie.