CZTERY POLSKIE FILMY W PROGRAMIE FESTIWALU HOT DOCS!

Znamy już program tegorocznej edycji kanadyjskiego festiwalu Hot Docs. W różnych sekcjach pokazane zostaną cztery polskie filmy dokumentalne: „Efekt domina” Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery, „Fire-followers” Karoliny Breguły, „Najwyższy” Katarzyny Gondek i „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej.

Tegoroczna edycja festiwalu Hot Docs odbędzie się w dniach od 24 kwietnia do 4 maja. Organizatorzy festiwalu ogłosili w tym tygodniu listę filmów zakwalifikowanych do udziału w Hot Docs. Znalazły się na niej cztery polskie tytuły: „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Efekt domina” Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery, „Fire-followers” Karoliny Breguły i „Najwyższy” Katarzyny Gondek.

Film Elizy Kubarskiej „Badjao. Duchy z morza” pokazany zostanie w sekcji International Spectrum i będzie to jego premiera światowa. Dokument ten portretuje zamieszkującą Borneo społeczność Badjao, której życie jest nierozerwalnie związane z wodą. Dzieci w tej społeczności uczą się pływać szybciej niż chodzić, a dorośli są mistrzami nurkowania bez sprzętu i potrafią wstrzymać oddech pod wodą wiele minut. Badjao polują i żyją na morzu, w wodzie spędzają większość swojego życia. Niestety ich kulturze grozi wyginięcie.

Swoją światową premierę będzie miał w Toronto również zrealizowany przez Piotra Rosołowskiego i Elwirę Niewierę obraz „Efekt domina”, który weźmie udział w sekcji Love, Factually. „Efekt domina” to opowieść o prawdziwej miłości w nieistniejącym kraju. Rafael - Minister Sportu i Edukacji oraz Natasha - rosyjska śpiewaczka operowa, oboje próbujący żyć razem w niszczonej wojną Abchazji. Obserwując ich trudne relacje, oglądamy życie w miejscu naznaczonym wojną i nacjonalizmem. Film ukazuje uwięzionych ludzi, którzy marzą o spokoju, normalności i szczęściu.

Igrający z dokumentalną konwencją film „Fire-followers” Karoliny Breguły znalazł się w programie sekcji Mystery, Myth & Legend. „Fire-Followers“ to opowieść o niewielkim malowniczym mieście gdzieś daleko, na Północy. Z powodu dużej ilości drewnianej architektury, miasto przez wieki regularnie płonęło. Nowoczesne metody pozwoliły zabezpieczyć je przed pożarami, dzięki czemu jego mieszkańcy wreszcie mogą żyć wolni od obawy, że w każdej chwili może nadejść kolejna katastrofa. Mimo to nie opuszcza ich strach. Na ustach wszystkich jest grupa szanowanych historyków sztuki, którzy uważają, że powracające systematycznie niszczycielskie pożary trawiące zasoby muzealnych magazynów stały się naturą lokalnej sztuki i do dzisiaj warunkują jej prawidłowy.

W sekcji Shorts zaprezentowany zostanie dokument Katarzyny Gondek „Najwyższy”. Film opowiada o tym, jak budowano największego na świecie papieża z włókna szklanego. Czternastometrowy Jan Paweł II powstał w nowosolskiej fabryce dinozaurów i krasnali ogrodowych, pielgrzymował w kawałkach przez pół Polski, po czym stanął w częstochowskim Parku Miniatur Sakralnych, naprzeciwko Jasnej Góry. Po co powstał? Dla kogo? Jaka historia stoi za tym gigantycznym przedsięwzięciem? „Najwyższy” to surrealistyczna opowieść o tworzeniu giganta na miarę naszych możliwości. O tym jak religijne marzenia i koszmary spełniają się pod jedną ogromną postacią.

To nie wszystkie polskie akcenty na tegorocznym Hot Docs. Zrealizowany przez Katarzynę Gondek, Jarosława Piekarskiego i Katarzynę Szczerbę film "Bruise ballet", który powstał w ramach International Documentary Challenge, zakwalifikował się do finałowej dwunastki tego niezwykłego konkursu i dzięki temu wyświetlony zostanie na Hot Docs."Bruise ballet" opowiada o drobnej damie, trenerce mistrzów MMA.

Kanadyjski festiwal Hot Docs jest jednym z najważniejszych na świecie i największym w północnej Ameryce festiwalem filmu dokumentalnego. Jego pierwsza edycja odbyła się w Toronto w 1993 roku i od tej pory festiwal stale rośnie, wprowadzając nowe elementy programu i zdobywając międzynarodowe uznanie. Co roku na Hot Docs prezentowanych jest prawie 200 najważniejszych filmów dokumentalnych danego roku, a Hot Docs Forum i targi filmowe przyciągają rokrocznie ponad 2000 profesjonalistów z branży dokumentalnej.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Polska była gościem specjalnym Hot Docs. W sekcji Made in Poland zaprezentowano wybór dziesięciu najnowszych polskich dokumentów, a w przeznaczonym dla branży dokumentalnej Hot Docs Forum wzięła udział delegacja polskich producentów.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu Hot Docs.