POLSKIE PROJEKTY NA EAST EUROPEAN FORUM 2013

Ogłoszono listę projektów zakwalifikowanych na East European Forum, które odbędzie się w marcu w Pradze. Znalazły się na niej dwa polskie projekty: „Trans-reakcja” Sławomira Grunberga i Katki Reszke oraz „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske.

East European Forum jest jednym z wydarzeń East Doc Platform – spotkania poświęconego wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych na różnych etapach powstawania, które odbędzie się w Pradze od 5 do 11 marca. Jest to największe we Wschodniej Europie forum koprodukcyjne, na którym goszczą przedstawiciele branży filmowej z całego świata. W ramach East European Forum najpierw odbędą się warsztaty doskonalenia technik pitchingu (4-8 marca), a potem sam pitching oraz indywidualne spotkania z redaktorami zamawiającymi wiodących stacji telewizyjnych, dystrybutorami i przedstawicielami funduszy filmowych (9-10 marca).

W tym roku na East European Forum zgłoszono 64 projekty z 30 krajów. Do udziału w forum wybrano osiem z nich, w tym jeden projekt polski: „Trans-reakcja” Sławomira Grunberga i Katki Reszke. Dodatkowo zaprezentowane zostanie trzynaście projektów biorących udział w warsztatach Ex Oriente Film, pośród których również znajduje się polski projekt: „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske.

„Trans-reakcja” Sławomira Grunberga i Katki Reszke, będąca koprodukcją polsko-brytyjsko-amerykańską, opowiada historię Anny Grodzkiej – pierwszej na świecie osoby transseksualnej , której udało się wejść w skład parlamentu. Twórcy śledzą drogę prawną, medyczną, polityczną i emocjonalną drogę, którą przeszła Anna Grodzka, by sfinalizować proces zmiany płci i znaleźć się w polskim parlemencie.

Maciej Cuske w swoim nowym projekcie „Wieloryb z Lorino” przygląda się niewielkiej społeczności zamieszkującej Lorino – oddaloną od cywilizacji wieś położoną na samym krańcu Półwyspu Czukockiego. Mieszkańcy Lorino, w większości Czukczowie, bezrobotni po zamknięciu miejscowych kopalń, zajmują się połowem wielorybów tradycyjnymi metodami. W filmie oglądamy Lorino oczami młodego chłopca, którego dziadek stara się przekazać mu swoją wiedzę i wspomnienia.

Więcej o East European Forum przeczytasz tutaj.