POLSKIE DOKUMENTY NOMINOWANE DO NAGRÓD SILVER EYE!

23 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. W ramach festiwalu odbędzie się 9 już edycja targów East Silver Market, w których udział weźmie kilkadziesiąt polskich filmów. Aż 9 z nich nominowanych jest do nagrody Silver Eye.

East Silver Market to targi filmowe, których celem jest promocja i dystrybucja filmów dokumentalnych z 27 państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również z Polski. W tym roku już po raz dziewiąty będą towarzyszyły Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Warto wspomnieć, że East Silver to nie tylko targi – do promocji dokumentów ze Wschodniej Europy powstały 2 innowacyjne narzędzia: East Silver Caravan oraz East Silver TV Focus. Filmy wybrane do East Silver Caravan są zgłaszane na 70 najważniejszych festiwali filmowych na świecie, a East Silver TV Focus stworzono z myślą o rozpowszechnieniu filmów dokumentalnych w programach stacji telewizyjnych.

 Od 2009 roku na East Silver Market przyznawane są nagrody Silver Eye. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. W każdej z nich nominowanych do nagrody jest 11 tytułów. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują 1500 euro i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan. W tym roku rozdanie Silver Eye odbędzie się 27 października, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, a wśród nominowanych filmów jest aż 9 polskich dokumentów. Są to:

 - „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli
 - „Pałac” Tomasza Wolskiego
 - „Uwikłani” Lidii Dudy
 - „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego
 - „Maestro” Konrada Ziai
 - „Niezależna Republika Samosiuk” Adama Lewandowskiego
 - „Punkt wyjścia” Jagody Szelc
 - „18 kg” Kacpra Czubaka
 - „Wytnij-wklej” Rafała Samusika
 
  Poza tym w targach pokazane zostaną, między innymi: „Kichot” Jagody Szelc, „Political dress” Judyty Fibiger, „Samotność dźwięku” Jacka Piotra Bławuta, „Gdzie jest Sonia” Radki Franczak, „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Metr nad ziemią” Tomasza Wiszniewskiego, „Pizza po polsku” Grzegorza Krawca, „Toys” Andrzeja Wolskiego, „Wiera Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty i „Muzyki” Agnieszki Gonczarek i Patryka Kiznego.

 W ubiegłych latach polskie filmy były równie licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodni ” Marcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film ”Bocznica” Anny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz „Takie życie” Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca Maszyn” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego. W zeszłym roku 5 polskich tytułów nominowano do Silver Eye. Były to: „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia, „Lekarze” Tomasza Wolskiego, „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca, „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Paparazzi” Piotra Bernasia.

 Warto dodać, że w East Silver Market nie będzie jedynym wydarzeniem festiwalu w Jihlavie adresowanym do profesjonalistów z branży filmowej. Ciekawie zapowiada się Industry Programme. W jego ramach odbędą się wydarzenia takie jak: Emerging Producers, Inspiration Forum, czy Festival Identity. Pierwsze z nich poświęcone jest prezentacji i wzajemnemu poznaniu debiutujących na rynku producentów filmowych. Drugie to cykl dyskusji o nowych i nieobecnych jeszcze w filmach dokumentalnych, a ważnych tematach. Festival Identity zorganizowany jest jako forum przedstawicieli festiwali filmowych z całego świata. Festiwale mogą też wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat – Festival Poster Competition.

 Więcej informacji na temat:
 - East Silver Market – tutaj.
 - Festiwalu w Jihlavie – tutaj