„WIERA GRAN” I „LEKARZE” NOMINOWANE DO PRIX EUROPA AWARD!

Już w ten weekend w Berlinie rozpocznie się festiwal Prix Europa, na którym przyznawane są nagrody dla najlepszych europejskich produkcji radiowych, telewizyjnych i internetowych. W kategorii dokumentu telewizyjnego nominowane do nagrody są dwa polskie filmy: „Wiera Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz i „Lekarze” Tomasza Wolskiego.

Festiwal Prix Europa powstał w 1987 roku z inicjatywy Rady Europy i EuropejskiejFundacji Kultury. Stawia sobie za cel promocję i prezentację możliwie najszerszego spektrum europejskich produkcji radiowych, telewizyjnych i internetowych. Dziś festiwal współpracuje z ponad 25 organizacjami z różnych krajów, by wspomnieć tu choćby Parlament Europejski, Europejską Unię Nadawców, czy Telewizję Polską. Jest miejscem spotkań i wymiany poglądów producentów z całej Europy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-27 października.

 W tym roku do nagrody Prix Europa Award w kategorii dokument telewizyjny nominowane zostały aż dwa polskie filmy. Pierwszy z nich to „Wiera Gran” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. Film jest portretem śpiewaczki kabaretowej z warszawskiego getta, podejrzewanej o kolaborację z Gestapo. Reżyserka, podążając za Agatą Tuszyńską, autorką książki Oskarżona: Wiera Gran, przekracza granice filmu biograficznego czy dokumentu śledczego. Odtwarzając wojenne i powojenne losy artystki, dotyka kwestii moralnego osądu, który często przychodzi zbyt łatwo – zarówno tym, którzy nie doświadczyli wojennego piekła, jak i tym, którzy je przetrwali i potrzebują jednoznacznych ocen. 

 Drugim filmem są „Lekarze” Tomasza Wolskiego. Ten nagrodzony na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym i na festiwalu Plus Camerimage film zabiera widzów w miejsca na co dzień im niedostępne –dosal operacyjnych, gabinetów zabiegowych i pokoi, w których odbywają się specjalistyczne konsultacje medyczne. Na oddziale chirurgicznym podpatrujemy codzienną pracę lekarzy: panującą wśród nich hierarchię, konieczność podejmowania ważnych decyzji, borykanie się z problemami ekonomicznymi. Choć zwykle lekarze posługują się niezrozumiałym dla zwykłego śmiertelnika językiem, jest też miejsce na drobne żarciki czy środowiskowe anegdoty. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i doświadczenia, również zdarzają się momenty zaskakujące...

 Więcej informacji o nominacjach na stronie festiwalu.