„GUGARA” ANDRZEJA DYBCZAKA LAUREATEM NAGRODY KOŚCIELSKICH

W tym roku Nagrodę Kościelskich przyznano reportażowej książce Andrzeja Dybczaka zatytułowanej „Gugara” . Wcześniej Andrzej Dybczak był współreżyserem filmu pod tym samym tytułem, który nagrodzony został na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest przez mającą siedzibę w Genewie Fundację Kościelskich od 1962 roku. Uznawana jest za najważniejszą przyznawaną poza granicami kraju polską nagrodę literacką. W gronie jej laureatów znajdują się, między innymi, Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk i Olga Tokarczuk.

W tym roku, zebrane w Lozannie jury w składzie: Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jerzy Jarzębski, Vera Michalski, Francois Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Jacek Sygnarski, Ewa Zając, Jan Zieliński postanowiło przyznać nagrodę książce „Guraga” Andrzeja Dybczaka. Jak dowiedzieć można się ze strony internetowej Fundacji Kościelskich. „Jury nagrodziło debiutancką książkę o podróży na syberyjską Północ i życiu wśród ewenkijskich pasterzy na skraju cywilizacji i poza historią. Wykraczająca poza ramy reportażu, ukazująca codzienność rzeczywistości postsowieckiego Wschodu opowieść Andrzeja Dybczaka niepostrzeżenie zmienia się w fascynującą przypowieść o ludzkim losie”.

 W 2008 roku Andrzej Dybczak wraz z Jackiem Nagłowskim nakręcili film dokumentalny „Gugara”, który był wielokrotnie pokazywany i nagradzany na festiwalach na całym świecie. Zdobył, między innymi, nagrodę Złotego Lajkonika na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Został też doceniony na festiwalach w Montrealu, Paryżu i Parnu. Gugara w języku Ewenków oznacza dźwięk dzwonków zawieszanych na szyjach reniferów. To jeden z niewielu dźwięków, jakie można usłyszeć w tajdze, ale ostatnio i on ucichł. W ciągu kilku tygodni Dymitri i Tatiana stracili całe swoje stado. Co robić w tajdze bez niego? Czym się zająć, zwłaszcza jeśli jest się ostatnimi pasterzami reniferów w całym okręgu. Wszyscy inni przenieśli się już z lasu do niezbyt odległej wioski. To historia o rozpadzie małej syberyjskiej społeczności.

 Więcej informacji o Nagrodzie Kościelskich na stronie Fundacji Kościelskich.