DWÓCH IRAŃSKICH FILMOWCÓW NA WOLNOŚCI

Po aresztowaniu sześciu irańskich filmowców międzynarodowe środowisko filmowe na znak sprzeciwu rozpoczęło m.in. kampanię bojkotującą Festiwal „Cinema Verite” w Teheranie. W minioną środę uwolniono z więzienia dwóch zatrzymanych. Jednak globalny protest wobec irańskiego reżimu nadal trwa.


We wrześniu tego roku irańskie władze zatrzymały irańskich filmowców. Po kilku tygodniach dwójka z nich została uwolniona, jednak w więzieniu wciąż pozostały cztery osoby. Międzynarodowa opinia publiczna, a zwłaszcza środowiska filmowego, rozpoczęła głośny protest przeciwko sytuacji w Iranie, m.in. poprzez rozpoczęcie kampanii bojkotującej Festiwal Filmów Dokumentalnych „Cinema Verite”, kierowany przez rząd irański. W akcie solidarności z uwięzionymi irańskimi reżyserami i producentami filmowcy z całego świata zdecydowali wycofać swoje filmy z programu imprezy. Polscy twórcy filmowi oraz Krakowska Fundacja Filmowa, reprezentująca filmy, które miały wziąć udział w festiwalu „Cinema Verite”, również dołączyli do światowej kampanii na rzecz uwolnienia irańskich filmowców.


9 listopada irańska producentka i agentka sprzedaży Katayoun Shahabi oraz reżyser Mehan Zinatbakhsh zostali uwolnieni z aresztu za kaucją. Na stronie Free Katayoun Shahabi na Facebooku, założoną i prowadzoną przez osoby protestujące przeciwko aresztowaniom irańskich filmowców, czytamy, że zwolnienie Katayoun Shahabi oraz Mehan Zinatbakhsh z więzienia „nie byłoby możliwe bez Waszej pomocy [protestujących] oraz poświęcenia się prawom człowieka, a także bez poczucia odpowiedzialności wobec kolegów żyjących pod totalitarnym reżimem”. Jak pisze siostra Katayoun Shahabi w liście do międzynarodowego środowiska filmowego, z 53 dni spędzonych w więzieniu Katayoun przetrzymywano 4 tygodnie w izolatce, pod ciągłą presją psychiczną, lecz bez fizycznych tortur. Pomimo uwolnienia, filmowców czeka jeszcze sprawa sądowa. W więzieniu nadal pozostał Mojtaba Mirtahmasb, jeden z aresztowanych we wrześniu.


Więcej informacji można znaleźć na stronie Free Katayoun Shahabi na Facebooku.