POLSKA AKADEMIA DOKUMENTU W MIŃSKU

Od 8 do 11 listopada, w Mińsku, w ramach polskiej prezydencji w UE, odbyły się warsztaty Dragon Forum dla młodych artystów białoruskiego kina dokumentalnego, a także pokazy Sztuki Dokumentu – przegląd wybitnych polskich filmów dokumentalnych osiągających międzynarodowe sukcesy.


Dragon Forum – Międzynarodowa Akademia Dokumentu obejmująca pitching w Krakowie to uznany europejski program szkoleniowy, którego celem jest wsparcie autorów i producentów kreatywnego kina dokumentalnego w developmencie nowych projektów oraz ich realizacji na międzynarodowym rynku filmowym.  Z okazji prezydencji Polski w UE przygotowane zostały specjalne sesje w Kijowie oraz w Mińsku i Moskwie prezentujące osiągnięcia polskiego kina dokumentalnego zarówno pod względem artystycznym, jak i pod względem organizacji kinematografii i udziału w koprodukcjach. Polska Akademia Dokumentu w Mińsku była spotkaniem miłośników i twórców kina dokumentalnego oraz zaproszeniem do dyskusji i sąsiedzkiej współpracy.


Akademię zakończyła konferencja białoruskich i polskich dokumentalistów na temat dokumentowania rzeczywistości  oraz organizacji kinematografii i rynku filmowego. Mińska Sesja Polskiej Akademii Dokumentu Dragon Forum zorganizowana była w ścisłej współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Listapad” i stanowiła integralną część jego programu.


Rolę wykładowców Akademii pełnili:

* Jerzy Śladkowski – reżyser filmów pokazywanych na ekranach całego świata,

* Dorota Roszkowska – kreatywna producentka, szefowa Dragon Forum,

* Krystian Matysek – artysta kina dokumentalnego, specjalizujący się w tematyce przyrodniczej,

* Darek Dikti -producent kreatywnych filmów dokumentalnych.


Wykładowcy pracowali  z uczestnikami Akademii nad rozwojem ich projektów, zakwalifikowanych do udziału w warsztatach w wyniku przeprowadzonej selekcji. Spośród nadesłanych zgłoszeń, wybranych zostało 10 projektów. Warsztaty zakończył wewnętrzny pitching, który obejmował prezentację następujących projektów:


* „Animals’ Friends” / „Друзья животных”, reż. Alexander Svishchenkov

* „Buglers” / „Трубачи”, reż. Yuri Igrusha

* „Escaped Forever” / „Знікшыя назаўжды”, reż. Viktoryia Kolchyna

* „Hobby” / „Хобби”, reż. Yuri Golaydo

* „In search of better life” / „В поисках лучшей жизни”, reż. Yauheni Setsko

* „My name is Hope” / „Мяне клічуць Надзея”, reż. Yury Tsimafeyeu

* „Not quiet „Pacific Ocean”” / „Нетихий „Тихий Океан””, reż. Kate Makhova

* „People in the swamp or books in the swamp?” / „Люди на болоте или книги на болоте?”, reż. Anna Fedoruk

* „The Master Of The Bald Mountain” / „Хозяин Лысой горы”, reż. Igor Klimkovich-Sivitski

* „The Proving Ground” / „Полигон”, reż. Iryna Volokh


Za najlepszy projekt uznany został „Escaped Forever”, który przedstawiła reżyserka Viktoryia Kolchyna. Ten projekt uhonorowano nagrodą Dragon Forum w postaci zaproszenia do udziału w Międzynarodowej Akademii Dokumentu Dragon Forum 2012. Nagroda ogłoszona i wręczona została w czasie ceremonii wręczenia nagród ufundowanych przez sponsorów i partnerów Festiwalu „Listapad”, która odbyła się w Pałacu Republiki.


Oprócz pracy nad projektami wykładowcy prezentowali swoje filmy, prowadzili Master Class i Case Study oraz wystąpili w czasie Konferencji zamykającej program Polskiej Akademii Dokumentu w Mińsku, w dniu 11 listopada.


Poza wykładowcami, w Akademii wzięli udział także goście  z Polski i Białorusi:

Wiktor Asliuk – reżyser filmów dokumentalnych z Białorusi,

* Volha Dashuk – białoruska producentka filmów dokumentalnych,

* Kinga Gałuszka – specjalista od koprodukcji zagranicznych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej,

* Katarzyna Wilk – specjalista do spraw selekcji filmów na Krakowskim Festiwalu Filmowym.


W trakcie konferencji  miała miejsce dyskusja o dokumentowaniu rzeczywistości, o autorskim filmie dokumentalnym i o międzynarodowych tematach w kinie dokumentalnym, a także o koprodukcji i organizacji przemysłu filmowego. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do lepszego poznania się i rozpoczęcia współpracy pomiędzy dokumentalistami obu krajów.


Podczas Polskiej Akademii Dokumentu pokazane zostały wybrane wybitne przykłady kina dokumentalnego, które znajdują uznanie na wielu festiwalach oraz  na międzynarodowym rynku filmowym:

* „Beats of Freedom” – o tym jak muzyka rockowa pomogła Polakom poczuć w sobie wolność i siłę do obalenia systemu

* „Vodka factory” – film Jerzego Śladkowskiego o rosyjskich kobietach, zdobywający nagrody na festiwalach i poruszający do głębi

* „Kruzenshtern” – opowieść z pokładu największego żaglowca świata

* „Warszawa do wzięcia” – opowieść o dziewczynach z prowincji szukających szczęścia w stolicy

* „Dziobem i pazurem. Prawdziwe życie ptaków” – niezwykły film podpatrujący ptaki, a mówiący o ludziach.

* „Kiniarze z Kalkuty” – doskonały dokument Andrzeja Fidyka o objazdowym kinie w Indiach.

* „Kocham Polskę” – film Marii Zmarz Koczanowicz opowiadający o organizacji „Młodzież Wszechpolska”, która propaguje radykalny patriotyzm

* „Ostatnie kuszenie Gawryły” – opowieść o pewnym mnichu, który po porzuceniu świeckiego życia, będąc już w habicie, spotyka kobietę swoich marzeń…

* „Poste Restante” – krótki film Marcela Łozińskiego o liście adresowanym do Pana Boga, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową

* „Syberyjska Lekcja” – dokument Wojciecha Staronia o bardzo osobistym charakterze, którego akcja dzieje się na Syberii.


Polska Akademia Dokumentu w Mińsku zakończyła się wręczeniem dyplomów wszystkim uczestnikom, a także podziękowań wykładowcom i partnerom oraz lampką wina. Sesja odbyła się w świetnej atmosferze międzyludzkiej i doskonałej współpracy z Festiwalem „Listapad”. Polskie dokumenty były niezwykle żywo przyjęte przez liczną widownię, a praca nad projektami filmowymi pokazała, że w przygotowaniu jest cała fala ciekawych filmów dokumentalnych młodego pokolenia białoruskich filmowców. Zarówno polscy organizatorzy jak i partnerzy białoruscy uznali, że warto kontynuować działalność Dragon Forum na Białorusi i rozwijać współpracę w dziedzinie filmu dokumentalnego.


Ostatni etap Polskiej Akademii Dokumentu w ramach programu kulturalnego prezydencji Polski w Radzie UE odbędzie się w Moskwie w dniach 6 - 10 grudnia, podczas festiwalu ArtDokFest. Projekty filmów uczestniczące w Dragon Forum zostały wybrane, czekamy więc już tylko na spotkanie z ich twórcami.


Szczegółowe informacje na:

www.dragonforum.pl/uk

www.listapad.com.


(Informacja prasowa)