„GDY KWIATY NIE MILCZĄ” ZE SPECJALNYM WYRÓŻNIENIEM NA FESTIWALU W JIHLAVIE

Nowy dokument Andreia Kutsily został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem podczas zakończonego w ten weekend festiwalu Ji.Hlava.

Ji.hlava International Film Festival to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych we wschodniej i środkowej Europie. Co roku do czeskiej Jihlavy przyjeżdżają liczni przedstawiciele branży i widzowie spragnieni interesującego kina. Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się hybrydowo od 26 października do 31 października.

W jednej z sekcji konkursowych zaprezentowano w tym roku ostatni film Andreia Kutsily. Dokument „Gdy kwiaty nie milczą” otrzymał specjalne wyróżnienie w sekcji Opus Bonum.

Kolejne fałszowanie wyborów prezydenckich w 2020 roku na Białorusi doprowadziło do masowego oporu społecznego, jakiego ten kraj nigdy wcześniej nie doświadczył. Brutalne stłumienie pokojowych protestów zaowocowało masowymi marszami. Jednak trwające od kilku miesięcy pokojowe protesty nie doprowadziły do ​​rezygnacji Aleksandra Łukaszenki z piastowanego przez 27 lat urzędu prezydenta. Pojawiły się za to represje polityczne, na skalę niespotykaną w historii Europy od kilkudziesięciu lat. Dokument skupia się na życiu białoruskich rodzin, które mimo doświadczonych traum starają się żyć dalej i robić swoje. Poprzez ich losy jesteśmy w stanie zobaczyć ból i nadzieję, poczuć strach i determinację tych ludzi.

Listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.