NOWY „CZAS NA DOKUMENT”

Od 10 października w każdy poniedziałek o godz. 22.30 po kilku latach przerwy na antenę Programu 1 TVP powraca znane pasmo „Czas na dokument” autorstwa Andrzeja Fidyka.


W cyklu „Czas na dokument” emitowane będą najlepsze i najciekawsze filmy dokumentalne z Polski i świata, przedstawiające ludzkie historie i wydarzenia pełne napięcia, emocji i wzruszeń. 


W październiku na antenie TVP 1 będzie można zobaczyć następujące tytuły:


Ucieczka z raju, reż. Ernest Saj (10.10.2011)

Obraz mieszkającej w Norwegii polskiej rodziny, której nagle odebrano 9-o letnią córkę Nikolę. Rodzice wspólnie z detektywem Rutkowskim zaplanowali akcję odbicia dziewczynki z norweskiej rodziny zastępczej. Opiekunem artystycznym filmu jest Andrzej Fidyk.


Fabryka wódki, reż. Jerzy Śladkowski (17.10.2011) 

Uniwersalny, choć osadzony w konkretnych realiach film o zerwanych więziach społecznych i rodzinnych. Fabułę stanowi historia Wali, młodej, rozwiedzionej matki małego chłopca, pracującej w fabryce wódki w Żyguljowsku. Wala mieszka ze swoją matką i 17-letnim bratem, ma marzenia - chce wyrwać się z prowincji do Moskwy, by zrobić tam aktorską karierę. Chodzi na lekcje gry, tańca, śpiewu, ale nikt nie rozumie jej aspiracji. Matka - konduktorka autobusu buntuje się, kiedy Wala podrzuca jej do pracy swego syna. Sama po 30. latach spotkała swą dawną miłość i chciałaby sobie życie ułożyć na nowo… Główna bohaterka dokumentu postrzegana jest jako dziwaczka, o wybujałych oczekiwaniach wobec życia. Nikt nie wierzy w jej talenty. Mimo przestróg przed życiem w Moskwie, które dla młodej kobiety może skończyć się na ulicy, Wala podejmuje własną decyzję nie słuchając innych. Pozostawia swego synka chcąc robić karierę, podczas gdy jej matka rezygnuje z własnych marzeń o nowym związku, by zająć się wnukiem.

Film był współprodukowany przez Redakcję Dokumentu TVP1 wraz z ARTE i SVT. W ubiegłym roku zdobył Nagrodę Złotego Gołębia dla najlepszego filmu dokumentalnego na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, który jest jedną z najbardziej prestiżowych światowych imprez, prezentujących film dokumentalny.


Dzieci Made in India, reż. Stephanie Lebrun (24.10.2011)

Film przedstawia losy kilku zachodnich par i kilku indyjskich matek, które zdecydowały się na tzw. zastępcze rodzicielstwo. Indie są jednym z nielicznych krajów, który zezwala na płacenie zastępczym matkom za urodzenie nie swojego z genetycznego punktu widzenia dziecka. 


Niewolnice w piwnicy, reż. Richard Denton (31.10.2011)

Film przedstawia historię Leny i Katii, które przez blisko cztery lata były przetrzymywane w piwnicy i poddawane psychicznym i fizycznym torturom. Przed kamerą opowiadają o swoich traumatycznych przeżyciach, o bólu, cierpieniu, upokorzeniach. Mówią o przerażającym losie, który zgotował im człowiek, z niezwykłą otwartością i szczerością, budząc litość, ale i wielki szacunek. 


(Źródło: www.tvp.pl)