NOWE PASMA I NOWY BUDŻET W TVP DLA POLSKIEGO DOKUMENTU

W miniony poniedziałek 19 września w warszawskim kinie Muranów odbyło się otwarte spotkanie dokumentalistów z szefem Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1 Andrzejem Fidykiem oraz dyrektorką Programu 1 TVP Iwoną Schymallą.


Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy środowiska filmowców, którzy kilka miesięcy temu rozpoczęli działania mające na celu przywrócenie miejsca dokumentu w polskiej telewizji publicznej. Dokumentaliści apelowali m.in. o utworzenie stałych pasm emisyjnych dla polskiego filmu dokumentalnego czy powołanie kompetentnej, jednej dla wszystkich pasm, redakcji filmu dokumentalnego wyposażonej w odpowiedni budżet do zawiadywanej ramówki.


Od tego momentu zaszły już pewne zmiany, m.in. w zarządzie TVP (szefem Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1 został Andrzej Fidyk) oraz w ramówce (w TVP 1 pojawiło się pasmo „Czas na dokument”, w którym emitowane są filmy dokumentalne w każdy poniedziałek o 22:30 – zarówno polskie, jak i zagraniczne, zaś TVP 2 prezentuje cykl „Polska bez fikcji”).


Na spotkaniu  dyrektor Programu 1 TVP Iwona Schymalla potwierdziła, że od stycznia 2012 roku zostanie wprowadzone nowe pasmo wyłącznie dla polskiego dokumentu, nadawane w środę lub czwartek. Być może powstanie również pasmo dla etiud szkolnych oraz oddzielny cykl dla debiutów dokumentalnych. Co więcej, dyrektor Jedynki oświadczyła, że w przyszłym roku budżet na produkcję polskich filmów dokumentalnych w TVP1 wyniesie 3,5 mln złotych.


O wyborze projektów do produkcji będzie decydować Redakcja Filmu Dokumentalnego, na czele z Andrzejem Fidykiem. Tylko najlepsze filmy otrzymają dofinansowanie; projekty ocenione jako średnie będą przekładane do następnej sesji. Już teraz można zgłaszać projekty bezpośrednio do szefa Redakcji – nabór do pierwszej sesji kończy się 1 października.


Na poniedziałkowym spotkaniu Andrzej Fidyk podkreślał, że zależy mu przede wszystkim na tym, żeby „powstały filmy o współczesnej Polsce”, opowiadające „o ludziach, a nie o sprawach”. Niemniej jednak, w sesji będę brane pod uwagę dokumenty różnorodne pod względem tematycznym i formalnym.


Na spotkaniu zapowiedziano również, że TVP planuje współpracę ze szkołami filmowymi oraz z PISF. Dalsze decyzje dotyczące m.in. zmian w procedurze wprowadzania filmu do produkcji czy w podziale praw między TVP a producentami zewnętrznymi będą przez zarząd telewizji rozważane w najbliższym czasie.


Relację ze spotkania można również przeczytać na www.pisf.pl oraz na Facebooku, gdzie narodziła się inicjatywa dokumentalistów, która przybrała nazwę Komitet Obrony Dokumentu.