POLSKIE DOKUMENTY W KARLOWYCH WARACH

Tegoroczna 46. edycja festiwalu w Karlowych Warach to 179 pełnometrażowych filmów, 54 debiuty, 21 światowych premier i 25 międzynarodowych. W programie jednego z najważniejszych festiwali w Europie znalazły się również trzy polskie dokumenty.


Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który odbędzie się na początku lipca, 15 tytułów stanie do konkursu filmów dokumentalnych. O główne nagrody powalczą dwa polskie filmy: „Deklaracja nieśmiertelnościMarcina Koszałki oraz „Koniec RosjiMichała Marczaka. Co więcej, w programie pozakonkursowym  „2011: A Musical Odyssey” zostanie zaprezentowany film “Komeda – Muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthehoff-Duffy.


„Deklaracja nieśmiertelności” stanowi przej­mujący obraz o nie­moż­no­ści pogodzenia się ze staro­ścią i pragnieniu nie­śmier­tel­no­ści. Marcin Koszałka skupia się na schyłku kariery wiel­kiego mistrza, Piotra „Szalonego” Kor­czaka, prowokując go jed­nocześnie do reflek­sji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać.


„Koniec Rosji” ukazuje historię dziewięt­nastoletniego rekruta Alek­sieja, który przy­latuje do oddalonej od cywilizacji małej straż­nicy na pół­noc­nych rubieżach Rosji, aby odbyć służbę woj­skową. To jeden z nie­wielu posterun­ków granicz­nych strzegących olbrzymich, nie zamiesz­kałych połaci pań­stwa rosyj­skiego nad Oceanem Ark­tycz­nym. (tutaj przeczytasz więcej o filmie)


Fil­mowy esej “Komeda – muzyczne ścieżki życia” jest przede wszystkim reflek­sją na temat muzyki fil­mowej Komedy i jej odniesień do jego życia. Ale to także współ­czesny dokument o postawie wobec rzeczywistości w czasach spo­łecz­nych, politycz­nych i kul­turowych zmian w okresie powojen­nym, oraz o pracy i exodusie pol­skich artystów w latach 50-​tych i 60-​tych.


Festiwal w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 1 – 9 lipca.


Więcej o festiwalu na: www.kviff.com.