DOKUMENT KRAKOWSKI

W sobotę 28 maja w krakowskiej PWST odbyło się Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ramach 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy Forum dyskutowali na temat "Miejsca filmu dokumentalnego i animowanego w Telewizji Polskiej" i stworzyli „Dokument Krakowski” będący poparciem i poszerzeniem Apelu Dokumentalistów.


Na stronie internetowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich czytamy:

Tradycyjnie od wielu już lat Forum SFP jest miejscem dyskusji polskiego środowiska filmowego z przedstawicielami instytucji, które wypełniając misję publiczną, mogą decydująco wpłynąć na rozwój sztuki filmu dokumentalnego i animowanego w Polsce. Forum daje szansę zaprezentowania postulatów środowiska filmowego i wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań.

Temat tegorocznego Forum brzmiał: "Miejsce filmu dokumentalnego i animowanego w Telewizji Polskiej". Dyskusję panelową rozpoczął Paweł Kędzierski od przestawienia definicji "filmu dokumentalnego", którą sformułował w 1926 roku J. Grierson w odniesieniu do filmów R. Flaherty'ego.: "Film dokumentalny to twórcza interpretacja rzeczywistości". Kędzierski podkreślił fakt, że filmem dokumentalnym nie są reportaże, notacje, wywiady i sensacje tak zwanego kontentu telewizyjnego, który chce uchodzić za film.

Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz przedstawiła statystykę dofinansowań filmów polskich przez PISF za 2010 rok oraz zaapelowała, aby sekcje dokumentalna oraz animacji spotkały się i wspólnie wypracowały propozycję podziału środków przez PISF na kolejny rok.

Natomiast, odchodzący wkrótce z Biura Programowego TVP Jacek Snopkiewicz powiedział, że przed wyborami nie uda zwiększyć czasu emisji programów kulturalnych w ramówce telewizyjnej. Przypominając zeszłoroczną batalię o zachowanie wieczorynki, dowodził, że aktualnie najważniejsze jest, aby telewizja zagwarantowała miejsce dla filmu dokumentalnego w ramówce, ponieważ to określa stabilność programu. Współautorka Apelu Dokumentalistów Maria Zmarz-Koczanowicz podkreśliła, że w telewizji publicznej o filmie dokumentalnym powinny decydować osoby, które nie boją się ryzyka braku ekspertów i co za tym idzie braku opieki nad filmem.



Uczestnicy Forum jednogłośnie poparli Apel Dokumentalistów i uchwalili poniższy dokument:


DOKUMENT KRAKOWSKI

Kraków, 28 maja 2011 r

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w czasie 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego jednogłośnie uchwaliło poparcie dla Apelu Dokumentalistów i domaga się od TVP SA realizacji sformułowanych w tym Apelu postulatów:

1.Utworzenia w najbliższym czasie stałych pasm emisyjnych dla polskiego filmu dokumentalnego.

2. Powołanie kompetentnej, jednej dla wszystkich pasm, redakcji filmu dokumentalnego wyposażonej w odpowiedni budżet do zawiadywanej ramówki.

3. Wprowadzenia jawności i przejrzystości procedur i decyzji: personalnych, finansowych i programowych.

A ponadto:

4. Przywrócenia należnego miejsca i finansowania polskim, animowanym filmom dla dzieci oraz podjęcie rozmów z przedstawicielami środowiska twórców filmu animowanego w celu zmiany istniejącej sytuacji.

5. Powstrzymanie narastającego procesu degradacji kultury narodowej w Telewizji Publicznej i powrót do wypełniania jej podstawowych funkcji społecznych.



Źródło: www.sfp.org.pl.