POLSKI DOKUMENT NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH I WYDARZENIACH BRANŻOWYCH – PODSUMOWANIE 2023 ROKU

Kolejny dobry rok dla polskich dokumentów za nami. Po pandemii festiwale wróciły do kin, co spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności i entuzjazmem ze strony twórców, którzy wreszcie mogli pokazać swoje filmy na dużym ekranie. Część branżowa również odeszła od komputerów, choć w wielu przypadkach utrzymała swoją hybrydową formę. Niezależnie od tych zmian, jedno pozostaje stałe: na najważniejszych międzynarodowych festiwalach nie brakowało polskich produkcji dokumentalnych oraz przedstawicieli rodzimej branży. O tym wszystkim przeczytacie w naszym corocznym podsumowaniu. Zapraszamy do lektury!

FESTIWALOWE POKAZY

W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła ilość pokazów polskich dokumentów na międzynarodowych festiwalach. Nasze filmy odwiedziły ponad 290 takich wydarzeń. Polskie produkcje dokumentalne doceniali nie tylko selekcjonerzy, ale przede wszystkim jurorzy i widzowie z całego świata, którzy chętnie przyznawali im nagrody i wyróżnienia.

Najczęściej pokazywanymi filmami  były  „Skąd dokąd” i "Pianoforte" . Dokument Maćka Hameli pokazano na 35 międzynarodowych festiwalach,a Jakuba Piątka  został zaproszony na ważne międzynarodowe festiwale prawie 30 razy. „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego odwiedził tego typu wydarzenia 25 razy, a  koprodukcja  „Apolonia, Apolonia” Lei Glob - 23. „Film balkonowy”  nie powiedział ostatniego słowa i po spektakularnym 2022 roku kontynuował swoją podróż, odwiedzając prawie 20 nowych festiwali.

W tym roku najwięcej nagród otrzymał film Maćka Hameli. „Skąd dokąd”  przywiózł z międzynarodowych festiwali ponad 13 statuetek i wyróżnień. Świetnie radziła sobie również „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. Film nie tylko zdobył siedem statuetek, ale również otrzymał szereg nominacji do ważnych nagród, takich jak IDA, Gotham Awards czy Europejskich Nagród Filmowych. Na kolejnym miejscu znalazł się film „Syndrom Hamleta” którzy otrzymał sześć nagród. „Nie znikniemy” Alisy Kovalenko zostało docenione aż pięć razy.  Kilka nagród otrzymał również „Lombard” Łukasza Kowalskiego, “Film balkonowy” Pawła Łozińskiego czy „Silent Love” Marka Kozakiewcza.

Nasze dokumenty można było znaleźć w programie wszystkich najważniejszych wydarzeń filmowych minionych dwunastu miesięcy. Nie zabrakło ich na Berlinale, w Cannes, na IDFA w Holandii, FIPADOC we Francji, Visions du Réel  w Szwajcarii, Hot Docs w Kanadzie, Zagrebdox w Chorwacji, CPH:DOX w Danii czy w Locarno w Szwajcarii. A to nie wszystkie festiwale, na których można było zobaczyć nasze produkcje. W sumie polskie filmy dokumentalne z zagranicznych festiwali w 2023 roku przywiozły 53 nagrody.

Wydawałoby się, że początek roku jest dość spokojny, a tymczasem polskie dokumenty w styczniu zdobyły kilka nagród. Krótkometrażowa „Gruba Kaśka” Julii Pełki zachwyciła jurorów Versi di Luce Festival i z Włoch przyjechała z nagrodą dla najlepszego filmu. Z kolei dokument duetu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski otrzymał nagrodę publiczności dla najlepszego dokumentu i Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa Award na Trieste Film Festival. W tym samym czasie odbyła się kolejna edycja święta amerykańskiego kina niezależnego. Podczas tegorocznej edycji Slamdance Film Festival jury doceniło „Silent Love” Marka Kozakiewicza.

W styczniu przyszło zaproszenie, a w lutym odbyły się pokazy. Koprodukcja polsko-ukraińsko-francuska „Nie znikniemy” Alisy Kovalenko miała swoją premierę w sekcji konkursowej Generation 14plus podczas festiwalu w Berlinie. Światową premierę u naszych zachodnich sąsiadów miał też film Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego. Dokument „W Ukrainie” został zaproszony do prestiżowej sekcji Berlinale Forum. Tematycznie pozostajemy w Ukrainie, „Syndrom Hamleta” został doceniony na kolejnym festiwalu. Tym razem produkcja urzekła jury węgierskiego Budapest International Documentary Festival.  Warto też wspomnieć o wyjątkowym pokazie filmu w Nowym Jorku, w prestiżowej Brooklyn Academy of Music. W lutym „Film balkonowy” otrzymał specjalne wyróżnienie na amerykańskim Frozen River Film Festival. Nagrodę na festiwalu w Clermont Ferrand otrzymał krótkometrażowy polsko-irańsko-algierski dokument „Sumy częściowe” Mohammadreza Farzada. Po udanej premierze w 2022 swoją pierwszą nagrodę w 2023 roku otrzymała „Apolonia, Apolonia”. Koprodukcja Lei Glob zdobyła Dragon Award dla najlepszego nordyckiego filmu dokumentalnego na Göteborg Film Festival.

W marcu odbyła się kolejna edycja Thessaloniki Documentary Festival, która okazała się wyjątkowo udana dla polskiego kina. Złoty Aleksander powędrował do „Głosu” Dominiki Montean-Pańków, a „Leon” Wojciecha Gostomczyka otrzymał specjalne wyróżnienie. „Lombard” Łukasza Kowalskiego został wyróżniony przez jury francuskiego L'Europe autour de l'Europe. Chwilę później film szturmem zdobył Międzynarodowy Festiwalu Music & Cinema w Marsylii i wyjechał stamtąd z aż dwiema najważniejszymi nagrodami. W marcu poznaliśmy też laureatów nagród Silver Eye. Główna nagroda powędrowała do producentów polsko-ukraińsko-francuskiego „Nie znikniemy” Alisy Kovalenko. Niezwykłą nagrodą może się poszczycić Eliza Kubarska. Reżyserka otrzymała prestiżową nagrodę przyznawaną przez International Alliance for Mountain Film. Polka jest pierwszą kobietą, która indywidualnie otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie. "Apolonia, Apolonia" została doceniona na CPH:DOX w Danii (Politiken:DOX Award),  Docville w Belgii (Honorable Mention) i Riga Art Doc Fest (Grand Prix).

Wiosna przyniosła „Syndromowi Hamleta” kolejne nagrody. Film został doceniony przez jury Hong Kong International Film Festival oraz na Millennium International Documentary Film Festival w Brukseli.  Z Hong Kongu z nagrodą Firebird Award wróciła także "Apolonia, Apolonia". Z kolei „Pianoforte” Jakuba Piątka oczarowało jury brazylijskiego É Tudo Verdade / It's All True. Film wyjechał z imprezy ze specjalnym wyróżnieniem, a najlepszym krótkim dokumentem festiwalu okazała się polsko-ukraińska „Ptitsa” Aliny Maksimenko. W drugiej połowie kwietnia otrzymaliśmy informację, że dokument „Skąd dokąd” Maćka Hameli został zaproszony do prestiżowej sekcji L’ACID na festiwalu w Cannes. Była to światowa premiera filmu, który opowiada o początkach wojny w Ukrainie.

Maj okazał się szczęśliwy dla „Nie znikniemy”. Dokument otrzymał aż trzy nagrody! Najpierw film został uznany najlepszym dokumentem podczas Crossing Europe Filmfestival Linz, a zaraz potem tę samą nagrodę zdobył na goEast Film Festival. Pod koniec miesiąca film Alisy Kovalenko otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury DOXA Documentary Film Festival. Nie tylko „Nie znikniemy” podbiło serca jurorów Crossing Europe Filmfestival Linz. Tę samą nagrodę otrzymało „Silent Love” Marka Kozakiewicza. Polskie dokumenty po raz kolejny nie opuściły prestiżowego festiwalu Visions du Reél bez nagród i wyróżnień. „Pianoforte” Jakuba Piątka najbardziej zachwyciło publiczność, a „W Ukrainie” Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa jurorów, którzy przyznali mu wyróżnienie. W drugiej połowie miesiąca „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera został uznany najlepszym filmem konkursu krótkometrażowego festiwalu Docaviv w Tel Awiwie i tym samym otrzymał nagrodę kwalifikującą do Oscarów.

Nie mogło być inaczej. Na początku czerwca film Alisy Kovalenko opuścił Docudays UA z Grand Prix. Z kolei „Skąd dokąd” otrzymało Grand Jury Award na prestiżowym Sheffield Doc/Fest. Kilka tygodni później polsko-francusko-ukraiński dokument Maćka Hameli znalazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Do programu do prestiżowej sekcji Open Doors na festiwalu w Locarno zaproszono „Rimana Wasi: Dom opowieści”, za którym stoi polsko-peruwiański duet Piotr Turlej i Ximena Malaga Sabogal. Zaproszenie przyniosło nagrodę dla filmu, który został uznany najlepszą produkcję sekcji. W lipcu „Lata świetlne” Moniki Proby został uznany najlepszą krótkometrażową produkcją islandzkiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IceDocs, a „Opowiedz mi o mnie” Macieja Millera zostało uznane najlepszym filmem krótkometrażowym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych Pärnu w Estonii. Sierpień też obfitował w nagrody: Specjalna Nagroda Jury Rojal Film Festival powędrowała do krótkometrażowego dokumentu „Przystanek” Mariusza Biernackiego,  „Lotny” Pauli Wilczyńskiej został uznany najlepszym shortem w swojej kategorii na Faito Doc Festival pod Neapolem we Włoszech, a film Maćka Hameli nagrodzono Grand Pirx na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Ogłaszając werdykt, jury stwierdziło, że o zwycięstwie zadecydował nie tylko ludzki element filmu, ale także jego kinowy wymiar.

Na początku września do bogatej kolekcji nagród, którą przez lata uzbierał film „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego dołączyła kolejna. Produkcja została uznana najlepszym filmem dokumentalnym norweskiego Oslo Short Film Festival. Z kolei Sen wujka Vakho” Joanny Rój wrócił z nagrodą dla najlepszego filmu z czesko-niemieckiego 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ELBE DOCK odbywającego się w Uściu nad Łabą i w Dreźnie. Dobra passa nie opuszcza Lei Glob. Tym razem jej „Apolonia, Apolonia” została uznany najlepszym nordyckim dokumentem festiwalu Nordisk Panorama.

Jesień to zdecydowanie dobry czas dla dokumentu. To wówczas odbywa się sporo ważnych międzynarodowych imprez dedykowanych właśnie filmom dokumentalnym. „Skąd dokąd” najpierw zostało uznane najlepszym dokumentem Zurich Film Festival, a chwilę później dokument Maćka Hameli został doceniony na Filmfest Hamburg. Produkcja otrzymała Friedrich Ebert Foundation’s Political Film Award. ”Pisklaki” Lidii Dudy został uznany najlepszym dokumentem telewizyjnym podczas Prix Italia, „Sędziowie pod presją” Kacpra Lisowskiego otrzymały tytuł najlepszego filmu konkursu IMPACT na litewskim Human Rights Inconvenient Film Festival. a „Odległości” Mateja Bobrika, które pokazano premierowo na Ji.hlava International Documentary Festival opuściły imprezę jako najlepszy centralno- i wschodnioeuropejski dokument imprezy. W październiku rozpoczął się też sezon nominacji, koprodukcja Lei Glob została nominowana do prestiżowych amerykańskich nagród kina niezależnego, Gotham, do Europejskich Nagród Filmowych, w tym samym czasie wraz z filmem Maćka Hameli i Jakuba Piątka znalazły się na shortliście IDA, co zaowocowało nominacjami. 

W listopadzie odbyła się kolejna edycja festiwalu IDFA, w programie znalazło się kilka polskich produkcji, ale to krótkometrażowy dokument Mariusza Rusińskiego „Moja siostra” otrzymał nagrodę i opuścił Amsterdam z IDFA Award for Best Youth Film w kategorii 13+. Inny z filmów skierowanych do młodszej widowni, „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym został doceniony na festiwalu Porto/Post/Doc. Film otrzymał Teenage Award. Po licznych podróżach, „Film balkonowy” dotarł też na dwa chińskie festiwale. Na West Lake Festival film Pawła Łozińskiego otrzymał specjalne wyróżnienie, a na GZDOC nagrodę dla najlepszego reżysera. Zinebi Bilbao nagrodziło "Skąd dokąd " ZIFF Grand Award.

Grudzień przyniósł wyróżnienie na francuskim Festival Tous Court filmowi „Moody” Tomasza Rattera i Karoliny Karwan. To był naprawdę udany koniec roku dla Maćka Hameli. Nagroda Pare Lorentz Award przyznawana przez IDA - International Documentary Association,  Silver Hugo Award przywiezione z Chicago International Film Festiva, a do tego film trafił na oscarową short listę w kategorii film dokumentalny. Na short liście Nagród Akademii znalazła się także "Apolonia, Apolonia". 

WYDARZENIA BRANŻOWE

Nie da się ukryć, że pandemia zmieniła naszą rzeczywistość. Wydaje się, że wszystko wróciło do normy, ale ta norma się zmieniła i wydarzenia branżowe w formie hybrydowej nikogo już nie dziwią. Na szczęście wciąż polska kinematografia i jej reprezentanci są obecni i zapraszani na wszystkie najważniejsze warsztaty, pitchingi, targi i spotkania networkingowe.

Jeszcze pod koniec 2022 roku poznaliśmy listę projektów dokumentalnych zakwalifikowanych na East Doc Platform, które odbyło się w marcu w Pradze. Wśród wybranych tytułów znalazły się też polskie projekty – na East Doc Forum zaproszono „Ubezpieczenie od meteorytów” Natalii Śliwowskiej, na Ex Oriente Film „Grudzień” Grzegorza Paprzyckiego i „Młodą krew” Agaty Baumgart, a w części East Doc Market 2023 znalazły się „Flowers of Ukraine” Adeliny Borets, „Four Winters in Edificio Cuba” Aleksandry Maciuszek, „Radość Hasana” Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego oraz „Do ślubu” Daniela Stopy. Polską obecność uświetniło wydarzenie networkingowe pod patronatem Polish Docs PRO i HBO Max.

Polsko-niemiecko-węgierski projekt dokumentalny „Maoimi - Larger than Life” w reżyserii Judit Oláh został zaproszony na TIDF25 Agora. Tytuł wyjechał z Grecji z Beldocs Networking Award. Dowiedzieliśmy się również, że projekt dokumentu „Gość” Michała Bielawskiego, Zuzanny Solakiewicz i Zviki Gregory Portnoy został zaproszono na VdR-Pitching na festiwalu Visions du Reél.

W marcu poznaliśmy też 20 projektów zakwalifikowanych do 9. edycji DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu skierowanego do dokumentalistów. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach z doświadczonymi tutorami, a projekty finalnie zostały zaprezentowane międzynarodowemu gronu ekspertów na pitchingach Docs to Start i Docs to Go podczas KFF Industry w Krakowie w maju. Pod koniec miesiąca ogłoszono projekty zakwalifikowane na Rough-Cut Pitch, czyli wydarzenia organizowanego przez DocsBarcelona Industry. Jednym z nich był projekt „Człowiek z marmuru” Szymona Kuriata. Tytuł znalazł się w finałowej czwórce.

Kwiecień przyniósł kolejne dobre wiadomości. Poznaliśmy wówczas projekty, które zostały zaproszone na warsztaty DOK.incubator. Znalazły się wśród nich polskie produkcje: „5 Pills Away” Karoliny Domagalskiej i „Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć” Małgorzaty Imielskiej, a także polsko-fińskie „The Eternal War”.

W maju dowiedzieliśmy się, że aż dwa polskie projekty dokumentalne zostały zaproszone na prestiżowy Sheffield MeetMarket podczas Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii. Były to polsko-niemiecko-duńska „Runa” Agnieszki Zwiefki oraz „Las” Ludii Dudy. W tym samym czasie zakończyła się selekcja projektów zgłoszonych na CEDOC Market oraz do ukraińskiej części Doc Lab Poland&Ukraine. W sumie na pitchingach Docs to Start i Docs to Go zaprezentowanych zostało 28 projektów z Polski i Ukrainy. Polskie projekty znalazły się także w CEDOC Market. 

Na początku czerwca poznaliśmy laureatów nagród branżowych przyznawanych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego w ramach programu KFF Industry.  Jak co roku, podczas KFF Industry odbyły się dwie sesje pitchingowe – prezentacje projektów filmowych na różnych etapach realizacji, współorganizowane razem z DOC LAB POLAND –  DOCS TO START  i  DOCS TO GO – dla polskich projektów dokumentalnych w developmencie i w postprodukcji. Listę wszystkich nagrodzonych projektów można znaleźć tutaj.  

W czerwcu polscy producenci mieli szansę na promocję swoich projektów na organizowanym podczas Międzynarodowych Targów Filmu Dokumentalnego Sunny Side of the Doc we francuskim La Rochelle stoisku Polish Docs Pro. W koordynowanej przez Krakowską Fundację Filmową delegacji udział wzięło 5 producentów, przedstawicieli Silver Frame, Kijora Film, Pinot Films/ATM, Raban Foundation i Vision House.  

W lipcu ogłoszono selekcję  Eastern Promises podczas Karlovy Vary IFF. Wśród 27 projektów wybranych do Works in Progress, Works in Development - Feature Launch oraz First Cut+ Works in Progress znalazły się „Odległości” autorstwa Mateja Bobrika.

W lipcu zakończyło się Polish Days 2023 – najważniejsze wydarzenie branżowe MFF mBank Nowe Horyzonty. Jedna z nagród, wkład finansowy na postprodukcję dźwięku o wartości 75 000 zł, powędrowała do dokumentalnej "Runy" Agnieszki Zwiefki. Chwilę później projekt znalazła się w elitarnym gronie ośmiu tytułów zakwalifikowanych na Docu Talents from the East 2023 podczas festiwalu w Sarajewie..

Polsko-szwedzki „Cecilia's Project” Edwarda Porembnego, „Mrowisko” Katarzyny Kultys, polsko-ukraińska "Divia" Dmutro Hreshko, polsko-gruziński "The First Swallow" Joanny Roj i Sandro Wysockiego oraz fińsko-polski „Once We Were Heroes” Oliwii Tonteri to tytuły projektów dokumentalnych, które zaproszone w 2023 roku na Industry Baltic Sea Docs. W sierpniu poznaliśmy też nazwiska producentów, którzy zostali zaproszeni do kolejnej edycji prestiżowego programu Emerging Producers. Wśród nich znalazła się też Polka, Adrianna Rędzia.

Jesień to czas nie tylko dla gotowych dokumentów, ale również projektów. Lipsk, a przede wszystkim wydarzenia branżowe festiwalu DOK Leipzig odwiedziła wówczas polska delegacja producentów i reżyserów, którzy zaprezentowali się międzynarodowej branży m.in. podczas wydarzeń przygotowanych w ramach projektu Polish Docs Pro. Na samo DOK Co-pro Market zaproszono trzy polskie projekty. Wśród wybranych tytułów znalazł się „Grudzień” Grzegorza Paprzyckiego, „The Home Movie” Anu Czerwinskiego oraz „Divia” Dmytro Hreshko. Chwilę później pierwszy z tytułów nagrodzony Dogwoof Award na festiwalu w San Sebastian. W październiku projekt „Wyścig z duchami” Piotra Małeckiego i Macieja Nabrdalika został zaprezentowany w ramach Jihlava New Visions Forum, a „Isabella” Joanny Janikowskiej na New Visions Co-production Market. Wydarzenia w Jihlavie i Lipsku wspierała Krakowska Fundacja Filmowa. 

Ubiegłoroczna edycja IDFA Industry, wydarzeń branżowych towarzyszących największemu festiwalu filmów dokumentalnych na świecie – IDFA w Amsterdamie - odbyła się w dniach 10 – 15 listopada. Amsterdam odwiedziła polska delegacja filmowców i producentów, którzy zaprezentowali się międzynarodowej branży m.in podczas Polish Docs Pro Showcase, w której przedstawione zostały projekty filmów dokumentalnych, nad którymi pracują Julia Kuzka ("GO&SEE"), Agnieszka Zwiefka ("Runa"), Małgorzata Szumowska ("Superhumans"), Natalia Pietsch i Grzegorz Piekarski ("Radość Hasana"). Poza delegacją w programie IDFA Forum znalazły się trzy polskie projekty. Były to „Flowers of Ukraine” Adeliny Borets, "Son of Streets" Mohammeda Almughanniego oraz „Dziura w ścianie” Arjuna Talwara. Ostatecznie nagrodę otrzymał polsko-palestyński projekt „Son of Streets” , który przywiózł z Amsterdamu Forum Award for Best Pitch. Szereg filmów zaprezentowano także w targach Docs for Sale, a polską obecność świętowaliśmy podczas specjalnego wydarzenia Guests meet Guests współorganizwanego przez Krakowską Fundację Filmową i HBO Max. 

Pod koniec grudnia dotarła do nas informacja, że polskie producentki wezmą udział w warsztatach Eave. To Marta Gmosińska z Lava Films oraz Krystyna Kantor z Shipsboy. W educji 2023/2024 warsztatów ExOriente workshop wzięły udział 3 polskie projekty: Ptaszek  Anety Ptak, Keep the Ruins Marii Shevchenko, Letters Andreia Kutsily.

LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH W 2023 ROKU*

APOLONIA APOLONIA, reż: Lea Glob

CPH:DOX, 2023, Dania (Politiken:DOX Award)

Nordisk Panorama Film Festival, Sweden, 2023 (Best Nordic Documentary) 

International Human Rights Documentary Film Festival One World, Czech Republic, 2023 (Best film 

Göteborg Film Festival, 2023, Sweden, 2023 (Dragon Award Best Nordic Documentary)

DOCVILLE - Documentary Film Festival Leuven, 2023, Belgium (Honorable Mention)

47th Hong Kong International Film Festival, Hong Kong, 2023 (Firebird Award)

Art Doc Fest Riga, 2023, Latvia (Grand Prix)

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE, reż: Aga Borzym

10th Porto/Post/Doc: Film & Media Festival 2023, Portugal, 2023 (​Teenage Award) 

FILM BALKONOWY, reż: Paweł Łoziński

Frozen River Film Festival 2023, USA, 2023 (Special Jury Award) 

20th Guangzhou International Documentary Film Festival, Chiny, 2023 (Best Director)

6th West Lake International Documentary Festival, Chiny, 2023 (Special Mention)

GŁOS, reż: Dominika Montean-Pańków

25th Thessaloniki International Documentary Festival, Greece, 2023 (The Golden Alexander Award) 

LOMBARD, reż: Łukasz Kowalski

L'Europe autour de l'Europe, 2023, France, 2023 (Special Mention) 

24th Festival International MUSIC & CINEMA Marseille, France, 2023 (Best Feature, Grand Prize for the Best Original Score ) 

MOJA SIOSTRA, reż: Mariusz Rusiński

IDFA International Documentary Film Festival Amsterdam 2023, The Netherlands, 2023 (IDFA Award for Best Youth Film (13+)) 

MOODY, reż: Tomasz Ratter, Karolina Karwan

DOC AVIV 2023 Tel Aviv International Documentary Film Festival, Isreal, 2023 (Best Short Film) 

41st Festival Tous Courts of Aix-en-Provence, France, 2023 (Special Jury Award)

NIE ZNIKNIEMY, reż: Alisa Kovalenko

International Human Rights Documentary Film Festival One World, Czech Republic, 2023 (Best director) 

Docudays UA, 2023, Ukraine, 2023 (Grand Prix)

DOXA Documentary Film Festival, 2023, Canada, 2023 (Special Mention)

Crossing Europe Filmfestival Linz, 2023, Switzerland, 2023 (Best Documentary Film)

GoEast Filmfestival, 2023, Germany, 2023 (Best Documentary Film)

PIANOFORTE, reż: Jakub Piątek

Visions du Réel International Film Festival Nyon 2023, Switzerland, 2023 (Audience Award) 

It's All True International Documentary Film Festival 2023, Brazil, 2023 (Special Mention) 

PRZYSTANEK, reż: Mariusz Biernacki

RojaL Film Festival 2023, Latvia, 2023 (Special Jury Award) 

PRAWY CHŁOPAK, reż: Hanka Nobis

DocsBarcelona, International Documentary Film Festival 2023, Spain, 2023 (Reteena Young Jury Award 2023) 

Zurich Film Award 2023, Switzerland, 2023 (Best Director) 

POŁĄCZENIA, reż: Ming-Wei Chiang

XXXVII Pärnu Film Festival 2023, Estonia, 2023 (The best student docs) 

68th Cork International Film Festival, Ireland, 2023 (Grand Prix Documentary Short Award) 

SEN WUJKA VAKHO, reż: Joanna Rój

6th Elbe Dock International Film Festival, Germany, Czechia, 2023 (ELBE DOCK 2023 Award) 

SĘDZIOWIE POD PRESJĄ, reż: Kacper Lisowski

Inconvenient Film Festival 2023, Lithuania, 2023 (Best Film of the IMPACT competition) 

SILENT LOVE, reż: Marek Kozakiewicz

Slamdance Film Festival 2023, USA, 2023 (Honorable Mention) 

Crossing Europe Filmfestival Linz, 2023, Switzerland, 2023 (Best Documentary Film)

SKĄD DOKĄD, reż: Maciek Hamela

Sheffield Doc Fest, 2023, United Kingdom, 2023 (Grand Jury Award ) 

Chicago International Film Festival, 2023, USA, 2023 (Silver Hugo Award)

Zurich Film Festival, 2023, Switzerland, 2023 (Best Documentary Film)

Filmfest Hamburg, 2023, Germany, 2023 (Friedrich Ebert Foundation’s Political Film Award)

Iceland Documentary Film Festival – IceDocs, Iceland 2023 (Special Mention)

Odesa International Film Festival, Ukraine 2023 (The Best Ukrainian Documentary Feature Film Award)

Festival 2 Cinéma de Valenciennes, France, 2023 (Grand Prix, Critics’ Award, Students’ Award)

Filmfest Hamburg, Germany 2023 (Political Film Award for the best directorial work)

Zurich Film Festival, Switzerland 2023 (The Best Documentary)

Festival International de cinéma War on Screen, France 2023 (International Jury Grand Prize)

Corsica.doc - International Documentary Festival, France 2023  (Main Award Corsica.doc/Via Stella for the Best Feature Film, Youth Jury Award for the Best Feature Film)

ZINEBI – IF of Documentary and Short Film of Bilbao, Spain 2023  (ZIFF Grand Award)

Bastau International Film Festival Kazakhstan 2023 (Main Prize named after Oraz Abishev)

SUMY CZĘŚCIOWE, reż: Mohammadreza Farzad

45th Clermont-Ferrand Short Film Festival, France, 2023 (Special Mention) 

SYNDROM HAMLETA, reż: Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera

34th Trieste Film Festival, Italy, 2023 (The Audience Best documentary film, Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa Award) 

9th BIDF Budapest International Documentary Festival, Hungary, 2023 (Special Mention) 

47th Hong Kong International Film Festival, Hong Kong, 2023 (Jury Award) 

15th Millenium Film Festival 2023, Belgium, 2023 (Special Jury Prize for the Most Original and Innovative Film) 

W UKRAINIE, reż: Tomasz Wolski, Piotr Pawlus

Visions du Réel International Film Festival Nyon 2023, Switzerland, 2023 (Special Mention) 

*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Docs. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich dokumentów, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: polishdocs@kff.com.pl