POLSKIE PROJEKTY NA EAST SILVER MARKET

Właśnie poznaliśmy listę projektów, które zostały zaproszone na tegoroczną edycję East Silver Market. Wśród wybranych tytułów znalazło się kilka polskich produkcji i koprodukcji. Wydarzenie odbędzie się już 26 marca na East Doc Platform.

East Silver to targi filmowe specjalizujące się w produkcjach dokumentalnych z Europy Środkowej i Wschodniej. Każdego roku prezentowanych jest na nich około 280 filmów z blisko 30 krajów. Organizatorzy oferują filmom wybranym do udziału w targach miejsce na platformie streamingowej online, z której udostępniane są profesjonalistom z branży filmowej z całego świata.

Wśród wybranych 30 projektów znalazły się zarówno tytuły znajdujące się na wczesnym etapie produkcji, jak i prawie gotowe produkcje, które poszukują agentów sprzedażowych czy wsparcia przedstawicieli międzynarodowych festiwali.

Zaproszone polskie produkcje lub koprodukcje:

Dokąd umierają malarze, reż. Michał Pietrak prod. Wiesław Łysakowski / Orient Film, PL, 72’

Film opowiada historię artysty, który mieszka w zbudowanym przez siebie domu. Jego domówki odwiedzają aktorzy, malarze, śpiewacy operowi i kabaretowi. Mimo to nie może uciec od uczucia samotności. Kiedy jego dziewczyna Eva zachoruje na raka, Bolko walczy z jej śmiercią, nagrywając dla niej materiały audialne, aby mogła „śmiać się, gdy to się skończy”. Kiedy jego ukochana umiera, Bolko kontynuuje nagrywanie.

Fakir, reż. Roman Ďuriš, prod. Bright Side Pictures, Lonely Production, Lumisenta Film Foundation, CZ, SK, PL, 83’

Dalibor, to młody Rom, pochodzący z dysfunkcyjnej rodziny. Po latach chłopak postanawia odnaleźć ojca i swoje miejsce w świecie.. "Fakir" to opowieść o bólu i traumach, które gromadzimy przez całe życie.  

Flowers of Ukrainereż.  Adelina Borets, prod. Gogol Film PL, UA, 70’

To opowieść o  67-letniej Natalii, która żyje w centrum Kijowa z dwoma mężami – Ukraińcem i Rosjaninem. Kobieta broni swojego miejsca na ziemi przed deweloperami, ale prawdziwa walka zaczyna się po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Las, reż. Lidia Duda, prod. Lumisenta Film Foundation, CZ, PL, 84’

Asia i Marek tuż po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym mają bezpiecznie dorastać ich dzieci, z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest ich drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia ich las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni... Uchodźcy, niechciani i w Polsce i na Białorusi. Cała rodzina im pomaga mimo, że polskie prawo tego zabrania… bo jak zostawić drugiego człowieka bez pomocy? Świat dzieci diametralnie się zmienia. Już nie bawią się w rycerza i księżniczkę, tylko w uchodźcę i służby graniczne. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie jak kiedyś. 

Gość, reż. Zvika Gregory Portnoy, Zuzanna Solakiewicz, prod. Plesnar & Krauss Films, Al Jazeera Documentary, PL, FR, QA, 84’

Maciek mieszka we wsi na polsko-białoruskim pograniczu. Zimą 2021 roku kryzys na granicy się nasila, a cały obszar staje się strefą podlegającą wojsku. Pewnego dnia matka Maćka wpuszcza do domu syryjskiego uchodźcę. Z każdym dniem mężczyźni zbliżają się do siebie, ale każdy dzień ukrywania naraża ich na niebezpieczeństwo. Maciek mógłby zostać oskarżony o handel ludźmi, a Alhaytham zostałby ponownie odesłany na Białorusi, co mogłoby go kosztować życie.

Dziecko z pyłu, reż. Weronika Mliczewska, prod. Ya Man Studio, PL, VN, SE, 90’

Wietnamczyk Sang, odnajduje swojego biologicznego ojca w USA. Teraz jedynym celem mężczyzny jest spotkanie się z nim. Zanim to nastąpi, bohater musi przejść przez amerykański program, który przyzna mu wizę oraz zająć się problemami rodzinnymi.Spotkanie Sanga z jego ojcem to zderzenie dwóch światów, które mimo upływu pięćdziesięciu lat od wycofania się wojsk amerykańskich z Wietnamu, wciąż są naznaczone piętnem wojny. Czy ta podróż będzie nowym początkiem dla członków rodziny?

When Harmattan Blows (reż. Edyta Wróblewska, prod. SK Film Studio, PL, 80’)

Barbara ma 25 lat i mieszka w Accra. Jest charyzmatyczna, bezpośrednia i pewna siebie. Jednak gdy wieje Harmattan, duszący wiatr z Sahary, jej odwaga znika. Wraz z wiatrem powracają niechciane wspomnienia. Jako ośmioletnia dziewczynka Barbara podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci, które zostały zmuszone przez swoich rodziców do niewolniczej pracy.

Na własnych zasadach, reż. Tadeusz Chudy, prod. Smart Films Marta Wierzbicka, PL, 72’

Paweł (18 lat) i Julka (16 lat) są przyrodnim rodzeństwem. Oboje mieszkają w domu dziecka. Choć Paweł jest bokserem, który zaciekle walczy na ringu, to po zakończeniu walki okazuje się być łagodny, delikatny i wrażliwy. Z kolei Julia zaciekle walczy o swoją niezależność. Jest nieuleczalną optymistką, pełną życia i ciekawości.. Niespodziewanie Julka dziedziczy mieszkanie po zmarłym ojcu. Rodzeństwo marzy, żeby w nim zamieszkać, ale żeby zostać legalną właścicielką dziewczyna musi spełnić dwa warunki. Ukończyć 18 lat i spłacić długi swojego ojca.

Plac zabaw Putina, reż. Konrad Szolajski, prod. ZK Studio, CZ, PL, DE, NO, LV, BG, 92’

Para polskich filmowców podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, badając ślady wojny hybrydowej w tej części regionu. Dzielą się wynikami swojego śledztwa, które udało im się zgromadzić w Polsce, Czechach, Bułgarii, Mołdawii i na Łotwie. Odkrywają, że działalność tajnych agentów Moskwy prowadzona jest regularnie od co najmniej 2013 roku.

Listę wszystkich projektów można znaleźć tutaj.