POLSCY DOKUMENTALIŚCI W DAMASZKU

Na zbliżającym się 4. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOX BOX w Damaszku w Syrii zostanie zaprezentowanych sześć polskich tytułów. Trzy z nich powalczą o nagrodę publiczności – jedyną obok wyróżnienia dla najlepszego syryjskiego dokumentu, przyznawaną zgodnie z głosami widzów, nagrodę na festiwalu.

DOX BOX nie jest wyłącznie festiwalem filmowym – to także wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmuje obszary działalności niezależnych twórców oraz instytucji z krajów arabskich. Pokazy dokumentów w Damaszku, Tartous, Homs, debaty, spotkania z twórcami, różnego rodzaju publikacje to tylko kilka spośród wielu możliwości oferowanych przez DOX BOX przede wszystkim młodej publiczności. W budowaniu struktury prężnie rozwijającego się festiwalu istotną rolę odgrywa widz, dlatego jedynym wyróżnieniem dla filmów biorących udział w głównym programie – obok nagrody dla najlepszego syryjskiego dokumentu – jest nagroda publiczności. Do konkursu staną trzy polskie dokumenty: H2O Tomasza Wolskiego, Takie życie… Daniela Zielińskiego, Krajobraz nizinny z kołyską Arkadiusza Biedrzyckiego.

Co więcej, w tematycznym programie pozakonkursowym „W poszukiwaniu lepszego życia” (“In the Search for a Better Life”) zostanie pokazany film Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz Warszawa do wzięcia,  zaś w programie “O Człowieku” („About Man”) – Czwarty człowiek Krzysztofa Kasiora.  W sekcji poświęconej najlepszym z najlepszych filmów na różnorodnych festiwalach („Best of Fest”) znalazł się wielokrotnie nagradzany w roku ubiegłym film Pawła Łozińskiego Chemia.

Tegoroczna edycja DOX BOX odbędzie się w dniach 2 – 10 marca.

Więcej szczegółów na stronie festiwalu.