„LATAWCE” W LUBLINIE, „ŚWIETLIK” W GDAŃSKU

Dwa filmy wyprodukowane przez firmę Eureka Media w najbliższym czasie zagoszczą w dwóch polskich miastach – w Lublinie zostanie pokazany film Beaty Dzianowicz „Latawce” w ramach wystawy fotograficznej Marcina Sautera, zaś w Gdańsku „Świetlik” Jacka Knoppa będzie miał swoją premierę.


"Latawce" Beaty Dzianowicz zostaną zaprezentowane jako wydarzenie towarzyszące wystawie fotografii Marcina Sautera “Afganistan. Pragnienie życia” zorganizowanej przez PAH w ramach kampanii Akcja Edukacja. Pokaz odbędzie się 24 lutego o godzinie 18.00 w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie.


„Latawce”
to zapis współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego siedemnastolatka, a także opowieść o tym, jak w młodych malarzach i muzykach rodzi się pasja filmowa. W 2006 roku w Szkole Artystycznej w Kabulu odbył się miesięczny kurs filmowy “Kabul — moje miasto”, prowadzony przez młodego polskiego reżysera Jacka Szarańskiego (absolwenta Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim). Dwunastu najzdolniejszych uczniów — po raz pierwszy w życiu —dostało kamery oraz fachową pomoc. I nic więcej. Dzięki zdjęciom Jacka Petryckiego śledzimy drogę, jaką przebywają uczniowie: od rozgorączkowanych prób efektownego ujęcia pędzących kół rykszy, przez czas, kiedy kamera przestaje być zabawką, a staje się narzędziem, aż do tej niezwykłej chwili, kiedy stojąc naprzeciwko swojego bohatera zapominają o kamerze, a zaczynają słuchać. Bowiem film dokumentalny zmienia nie tylko świat, lecz także samego dokumentalistę.


Pokaz premierowy filmu "Świetlik. Spółdzielnia Usług Wysokościowych" Jacka Knoppa odbędzie się 27 lutego o godzinie 18.00 w kultowym gdańskim kinie "Neptun" (dawniej "Leningrad"). Po projekcji planowana jest dyskusja z udziałem założycieli "Świetlika" Tomasza Chodnikiewicza i Marka Kotlarza oraz Jacka Knoppa. Dyskusję poprowadzi Michał Chaciński.


"Świetlik. Spółdzielnia Usług Wysokościowych" opowiada o losach młodych opozycjonistów z Trójmiasta, którzy w 1983 roku założyli spółdzielnię wykonującą prace na wysokościach. Na tle wydarzeń lat osiemdziesiątych przedstawiona została pełna anegdot i zwrotów akcji historia rozwoju spółdzielni i kształtowania się postaw naszych bohaterów, a także rozwój ich karier politycznych czy biznesowych. Chłopcy, którzy wspinali się na linach alpinistycznych, by myć trudno dostępne świetliki albo malować kominy, po upływie dekady stali się przywódcami politycznymi, posłami, marszałkami, biznesmenami, premierami w demokratycznym kraju.


Więcej informacji na stronie: www.eurekamedia.info


O wystawie fotografii Marcina Sautera można przeczytać tutaj.


(Na zdjęciu obok: fotos z filmu "Świetlik. Spółdzielnia Usług Wysokościowych")