POLSCY ZWYCIĘZCY FESTIWALU MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

18 maja w Teatrze Studio w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Nagród 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Wśród laureatów znalazło się kilka polskich dokumentów.

Film "Call Me Tony" Klaudiusza Chrostowskiego otrzymał Nagrodę Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej. Redakcja przyznała nagrodę w wysokości 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej. W swoim uzasadnieniu pisze:

„Nagradzamy ‘Call me Tony’ Klaudiusza Chrostowskiego za dojrzałość spojrzenia. To także nagroda za podejście do bohatera. Jednocześnie wnikliwe, ale też nie pozbawione ciepła i sympatii, które udzielają się nam, widzom. Nie sposób nie polubić 19-latka, który wymyślił sobie, że może być jak Tony Montana z „Człowieka z blizną” i ma odwagę, żeby powalczyć o to marzenie”.

Natomiast nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce trafiła ex aequo do filmów “Książę i dybuk” (“The Prince and the Dybbuk”), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, “Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” („Love Express. The Disapperance of Walerian Borowczyk”), reż. Kuba Mikurda. Fundatorem Nagrody Nos Chopina jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W konkursie „Odcienie wolności”zostały przyznane trzy nagrody: Grand Prix Discovery w wysokości 10 000 zł dla filmu „Między Nami”, reż. Maciej Mille, ufundowana przez Discovery Polska, Grand Prix FINA w wysokości 10 000 zł dla filmu „Daniel”, reż. Anastazja Dąbrowska, ufundowana przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny, Nagrodę publiczności Discovery w wysokości 5 000 zł otrzymuje film „Ostatni Junak”, reż. Mikołaj Janik.

Nagrodzone filmy będą mogli zobaczyć widzowie 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – w pięciu miastach Polski od 19 do 25 maja oraz widzowie w 19 dodatkowych miastach Polski 19-20 maja w ramach Weekendu z Festiwalem. Nagrodzone filmy zostaną także wyemitowane na antenie Discovery.