ZOBACZ „15 STRON ŚWIATA” – DOKUMENT O EUGENIUSZU RUDNIKU

24 października zmarł Eugeniusz Rudnik, pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej, wybitnej sławy kompozytor i reżyser dźwięku. Zachęcamy do obejrzenia dokumentu „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz poświęconego artyście.

Eugeniusz Rudnik, bohater „15 stron świata” zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć. „15 stron świata” stanowi próbę usłyszenia wzrokiem jego muzyki. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość. Dotykamy dźwięk! Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu – odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

Podeszliśmy do tworzenia 15 stron świata w niekonwencjonalny sposób. Najpierw powstała ścieżka dźwiękowa. Według niej stworzyliśmy obrazy w filmie. Ta kolejność tworzenia wynikła z inspiracji metaforami i porównaniami wizualnymi samego Rudnika. W jego dziennikach i notatkach dźwięk, muzyka są opisywane jak coś, co można zobaczyć. Słuchacz nie ma jednak dostępu do tej sfery. Natomiast widz filmu już owszem – ogląda naszą interpretację tego sensualnego i uczuciowego postrzegania muzyki.

Zuzanna Solakiewicz

Film dokumentalny Zuzanny Solakiewicz "15 stron świata" powstał w 2014 roku. Film otrzymał nagrodę Tygodnia Krytyków na MFF w Locarno w 2015 roku czy Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu na 62. Belgrade Documentary and Short Film Festival oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Film można obejrzeć na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.