POLSKIE FILMY DOKUMENTALNE NA CAMERIMAGE

Ogłoszono już program sekcji dokumentalnych festiwalu Camerimage. Polskie produkcje zobaczymy w konkursie pełnometrażowych dokumentów, dokumentów krótkometrażowych oraz w Specjalnych Pokazach Filmów Dokumentalnych.

Do Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych "Obraz Świata I Świat W Obrazach" 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage zakwalifikowały się dwa polskie filmy: „Ikona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego gdzie za zdjęcia odpowiedzialny był Łukasz Żal oraz „Komunia” Anny Zameckiej ze zdjęciami Małgorzaty Szyłak. W konkursie znalazła się również szwedzka produkcja „Don Juan”, wyreżyserowana jednak przez Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

Natomiast do Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych zaproszono pięć polskich produkcji: „Goran, the Camel Man”, gdzie zarówno za zdjęcia jak i reżyserię odpowiada Marcin Lesisz,  „How to Destroy the Time Machines” Jacka Bławuta ze zdjęciami Adama Palenty, „Ostatni sezon” Sławomira Witka oraz „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej ze zdjęciami Pawła Chorzępy.

Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu Camerimage od 2008 roku, potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe OSCARY®. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.

W czasie festiwalu Camerimage polskie dokumenty będzie można zobaczyć też w sekcji Pokazów Specjalnych Filmów Dokumentalnych. Tam pojawią się następujące produkcje: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Andrzej Wajda: Moje inspiracje” w reżyserii Marka Brodzkiego i Andrzeja Wajdy, „Droga do mistrzostwa” Bartosza Konopki, „Historia Ireny Sendlerowej” Andrzeja Wolfa, „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji, „Jarocin, po co wolność” Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego, „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego, „Przy Planty 7/9” Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera oraz „W imię honoru” Pawła Guli.

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie Camerimage.