POLSKIE DOKUMENTY LAUREATAMI ANASY DOCUMENTARY AWARDS

Anasy Documentary Awards rozdane. Spośród kilkunastu filmów dokumentalnych z całego świata dwa polskie tytuły otrzymały jedne z najwyższych wyróżnień.


Anasy Documentary Awards należy do jednego z największych w świecie arabskim wydarzeń filmowych, specjalizujących się w kinie dokumentalnym. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 25 kwietnia – 9 maja w Abu Dhabi. W pokazach konkursowych zostało zaprezentowanych kilkanaście dokumentów z różnych stron świata – także z Polski. Co więcej, dwaj reprezentanci polskiej kinematografii otrzymali niezmiernie wysokie  wyróżnienia. Srebrna Nagroda trafiła do rąk Beaty Dzianowicz za film „Latawce”, zaś nagrodę dla Najlepszego Reżysera przyznano Pawłowi Łozińskiemu, autorowi dokumentu „Chemia”.

„Latawce”  stanowią filmowy zapis współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego siedemnastolatka. Dokument opowiada również  o pasji filmowej, jaka rodzi się w młodych malarzach i muzykach. Przy pomocy kamery Jacka Petryckiego śledzimy drogę, jaką przebywają uczniowie: od rozgorączkowanych prób efektownego ujęcia pędzących kół rykszy, przez czas, kiedy kamera przestaje być zabawką, a staje się narzędziem, aż do tej niezwykłej chwili, kiedy stojąc naprzeciwko swojego bohatera zapominają o kamerze, a zaczynają słuchać.  „Chemia” to zbiorowy portret pacjentów kliniki onkologicznej w Warszawie. Bohaterowie, przyj­mując kolejną porcję „chemii”, rozmawiają o sprawach codziennych, o ich ulubionych potrawach, ślubnych sukniach, ale także o planach na przyszłość, o marzeniach, o strachu i lękach, o nadziei … Kamera rejestruje z niezwykłą subtelnością te dialogi, często pełnych humoru lub ironii, jednocześnie odkrywając przed widzami prawdy i wartości, które wyłaniają się dopiero ze szpitalnego dystansu.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.