RELACJA ANNY WRÓBLEWSKIEJ Z FORUM SFP O FILMIE DOKUMENTALNYM I ANIMOWANYM

W trakcie 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się Forum SFP pod hasłem przewodnim „Film dokumentalny i animowany jako towar”.

Spotkanie poprowadzili przewodniczący sekcji dokumentu i animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Marek Drążewski i Marek Serafiński.

Pierwsza część spotkania poświęcona była współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Izabela Kiszka-Hoflik, nowa Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych przedstawiła dane z 2015 roku dotyczące produkcji pozafabularnej i zwróciła uwagę na sukcesy polskich produkcji na światowych festiwalach.

Filmy dokumentalne zdobyły w 2015 roku ponad 90 nagród. W Locarno odniosły sukces takie tytułu, jak „Bracia” Wojciecha Staronia czy „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Dwa filmy dokumentalne: „Joanna” Anety Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego otrzymały nominacje do Oscara.

Kiszka-Hoflik wspomniała o wspieraną przez PISF działalność Krakowskiej Fundacji Filmowej, która udanie promuje polskie filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe w świecie. Podkreśliła, że wzrasta zainteresowanie producentów i reżyserów obecnością na rynkach zagranicznych, coraz częściej Polacy dbają o to, by filmy te weszły do dystrybucji, choćby arthousowej i tv.

Izabela Kiszka – Hoflik poinformowała, że PISF wspólnie z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych pracują nad kosztorysem filmu dokumentalnego, który ma być udostępniony już w sesji 1/2017. Trwają też prace nad kosztorysem animacji.

Dalszą część dyskusji w pierwszej części Forum zdominowała rozmowa na temat wysokości alokacji na wsparcie produkcji filmów dokumentalnych i animowanych w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa.

Druga część Forum poświęcona była promocji i dystrybucji filmów pozafabularnych i sposobom na zwiększenie ich rynkowej konkurencyjności.

Jadwiga Hučkova, która od ponad 20 lat związana z Krakowskim Festiwalem Filmowym zwróciła uwagę zebranych na gruntowną zmianę funkcji festiwali filmów pozafabularnych, w tym także tego.

Przez pierwsze dekady krakowska impreza była przede wszystkim miejscem dyskusji, manifestacji programowych, obszarem debaty o roli i misji dokumentu. Teraz festiwal to przede wszystkim mechanizm promocyjny. Dzisiaj Krakowska Fundacja Filmowa zajmuje się nie tylko organizacją KFF, ale całoroczną promocją i dystrybucją filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. Na Festiwal corocznie wpływa 3,5 tys. zgłoszeń, 10 razy więcej niż 20 lat temu.

Ewa Lampart zapowiedziała, że wspólnie z Jackiem Bromskim, prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Magdaleną Sroką, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przygotowują umowę o współpracy, która zapewnić ma obecność polskich dokumentów i animacji (głównie seriali) w Focus TV i w innych nowo tworzonych kanałach grupy. Przedsięwzięcie to zatytułowano Centrum premier dokumentalnych i animowanych.

 

Pełną relację można przeczytać tu

 

materiał: Anna Wróblewska / SFP