POLSKIE DOKUMENTY NA 56. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Spośród kilkuset zgłoszonych polskich produkcji dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych, na festiwalowych ekranach Krakowa zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt najlepszych filmów, zrealizowanych zarówno przez debiutantów, jak i twórców cenionych w Polsce i na świecie. Zobaczcie, które dokumenty znalazły się w programie tej edycji festiwalu.

Polskie filmy będą brały udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach: międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, konkursie DocFilmMusic oraz konkursie polskim. Odbędą się także pokazy pozakonkursowe: Panorama filmu polskiego, retrospektywa dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, pokaz najlepszych filmów laureata nagrody Smoka Smoków, Marcela Łozińskiego oraz cykl specjalny poświęcony twórczości Andrzeja Wajdy. Filmem otwarcia 56. edycji festiwalu będzie najnowszy film Piotra Stasika “21x Nowy Jork” .

Wśród polskich twórców dokumentów wyraźne jest w ostatnich latach zainteresowanie światem. W konkursie prezentowany będzie m.in. film, który powstał na Ukrainie i  w emocjonalny sposób opowiada o tragicznych doświadczeniach wojny na wschodzie kraju (“Alisa w krainie wojny” reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova). Akcja filmu “Ikona” Wojciecha Kasperskiego toczy się na dalekiej Syberii w szpitalu psychiatrycznym, który pełni funkcję przytuliska dla społecznych wyrzutków, a “Mnich z morza” Rafała Skalskiego to historia, która rozgrywa się w buddyjskim klasztorze w Tajlandii. Bohater filmu Darii Lipko, “Stan umysłu” to bośniacki psychiatra, który odbywa podróż w przeszłość, by rozliczyć się z własnym życiem, ale też z historią byłej Jugosławii. Zestawianie wieńczy film “21 x Nowy Jork” Stasika, który jest próbą zmierzenia się z problemami kondycji współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze.

Nie zabraknie utworów dotykających głębokich i często niezwykle trudnych relacji rodzinnych. Jednym z nich jest najnowszy film Pawła Łozińskiego, “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”, będący zapisem niełatwego procesu uzdrawiania relacji matki i córki. “Trzy rozmowy o życiu” autorstwa Julii Staniszewskiej to także bolesna światopoglądowa rozmowa matki lekarki z córką, szczęśliwą matką dzieci poczętych metodą in vitro. Historię małżeństwa z 45 - letnim stażem po przejściach opowiada krótkometrażowy dokument “Więzi”, który startuje także w konkursie międzynarodowym. Z kolei “Morgenrot” (reż. Michał Korchowiec), prezentowany w ramach Panoramy filmu polskiego, to film o odkrywaniu po latach intymnych, często wstydliwych rodzinnych sekretów.

Ciekawy motyw z pogranicza ezoteryki, egzorcyzmów i zjawisk paranormalnych zaprezentują trzy filmy: “Dar” Przemka Kamińskiego - historia ukraińskiego uzdrowiciela, który robi komercyjną karierę w Polsce; “Z pogranicza cudu” Tomasza Jurkiewicza - opowieść o poszukiwaczu i badaczu duchów spod Krakowa oraz film Konrada Szołajskiego, “Walka z szatanem”, który przybliża świat egzorcystów i ich “pacjentów”.

Dużą część dokumentów stanowią portrety wybitnych postaci ze świata kultury i sztuki. Wśród nich produkcje poświęcone Jonaszowi Kofcie (“Jonasz w brzuchu Lewiatana”, reż. Krzysztof Wierzbicki), Stanisławowi Dygatowi (“Mój ojciec Staś”, reż. Andrzej Dudziński), Sławomirowi Mrożkowi (“Mrożek. Życie warte jest życia”, reż Paweł Chara), czy bardowi i muzykowi Przemysławowi Gintrowskiemu (“Gintrowski”, reż. Arkadiusz Bartosiak). Jednym z konkursowych dokumentów będzie także film drogi Adama Sikory, poetycka opowieść o Ryszardzie Krynickim (“Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego”).

Filmy “Dwa światy” Macieja Adamka, “Cheerleaderki” Sławomira Witka oraz “Daniel” Anastazji Dąbrowskiej to historie bohaterów mierzących się z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Pierwszy z nich to portret głuchoniemych rodziców, opowiedziany z pozycji ich słyszącej nastoletniej córki. Drugi, to relacja z wyzwania, jakiego podejmuje się piękna, wysportowana i ambitna dziewczyna, która zamierza stworzyć pierwszą w Polsce drużynę cheerleaderek na wózkach. Film, którego tytułowym bohaterem jest Daniel, chłopiec dotknięty zespołem Downa, opowiada o problemach nastolatków, samotności i pierwszych pragnieniach.

10 filmów zmierzy się ze sobą  w konkursie dokumentów muzycznych. Obok laureatów Oscara, Morgana Neville’a i Barbary Kopple, o nagrodę Złotego Hejnału zabiegać będzie duet młodych Polaków, Szymon Uljasz i Magdalena Gubała i ich film “Ucho wewnętrzne” prezentujący twórczość Mikołaja Trzaski i istotę improwizacji.

Każdego roku lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego budzi największe emocje. Dla wielu autorów, Festiwal jest trampoliną do międzynarodowej kariery. W tym roku, w konkursie weźmie udział 45 filmów, 24 dokumenty, 8 krótkich filmów fabularnych i 13 animacji. W Panoramie filmu polskiego zaprezentowanych zostanie 20 produkcji, z których większość będą stanowiły polskie i światowe premiery.

 

KONKURSY MIĘDZYNARODOWE

 

Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych:

“Alisa w krainie wojny”, reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, 2015, 74’

“21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik, 2016, 70’

“Z pogranicza cudu”, reż. Tomasz Jurkiewicz, 2016, 52’

“Ikona”, reż. Wojciech Kasperski, 2016, 51’

Międzynarodowy konkurs DocFilmMusic

“Ucho wewnętrzne”, reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała, 2016, 70’

 

KONKURS POLSKI

Filmy dokumentalne

“Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”, reż. Paweł Łoziński, 2016, 75’

“Walka z szatanem”, reż. Konrad Szołajski, 2015, 75’

“Alisa w krainie wojny”, reż. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, 2015, 74’

“21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik, 2016, 70’

“Ucho wewnętrzne”, reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała, 2016, 70’

“Wytrwałość”, reż. Małgorzata Imielska, 2015, 70’

“Mnich z morza”, reż. Rafał Skalski, 2016, 63’

“Dotknięcie anioła”, reż. Marek Tomasz Pawłowski, 2015, 59’

“Dar”, reż. Przemek Kamiński, 2016, 56’

“Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego”, 2016, reż. Adam Sikora, 54’

“Stan umysłu”, reż. Daria Lipko, 2015, 53’

“Z pogranicza cudu”, reż. Tomasz Jurkiewicz, 2016, 52’

“Dwa światy”, reż. Maciej Adamek, 2016, 51’

“Ikona”, reż. Wojciech Kasperski, 2016, 51’

“Nauka chodzenia”, reż. Marcin Kopeć, 2016, 50’

“Wariacja na wiolonczelę solo”, reż. Aleksandra Rek, 2016, 37’

“Wielki Teatr”, reż. Sławomir Batyra, 2016, 30’

“Lekcja patriotyzmu”, reż. Filip Jacobson, 2015, 27’

“Trzy rozmowy o życiu”, Julia Staniszewska, 2016, 25’

“Daniel”, reż. Anastazja Dąbrowska, 2016, 24’

“Nauka”, reż. Emi Buchwald, 2016, 20’

“Więzi”, reż. Zofia Kowalewska, 2016, 18’

“Side Roads”, reż. Julia Sokolnicka, 2015, 17’

“Ostatni sezon”, reż. Sławomir Witek, 2016, 15’

 

PANORAMA FILMU POLSKIEGO

Filmy dokumentalne

“Jarocin, po co wolność”, reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński, 2016, 108’

“Morgenrot”, reż. Michał Korchowiec, 2016, 68’

“Nie płacz kiedy odjadę”, reż. Sławomir Grunberg, 2016, 56’

“Jonasz w brzuchu Lewiatana”, reż. Krzysztof Wierzbicki, 2016, 55’

“Mój ojciec Staś”, reż. Andrzej Dudziński, 2015,  50’

“Ziggy Dust”, reż, Ryszard Kruk, 2015, 46’ -

“Gintrowski”, reż. Arkadiusz Bartosiak, 2015, 44’

“Cheerleaderki”, reż. Sławomir Witek, 2015, 40’

“Mrożek. Życie warte jest życia”, reż Paweł Chara, 2015, 35’

“Czeski Łabędź”, reż. Aleksandra Terpińska, 2015, 30’

 

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku.

Szczegółowy program zostanie opublikowany w pierwszych dniach maja.