FILMOTEKA MAŁOPOLSKA CZEKA NA ZGŁOSZENIA

Ruszyły zgłoszenia do programu „Filmoteka Małopolska”. Swoje filmy dokumentalne oraz notacje filmowe można przesyłać do 20 maja.

Program ma na celu wspieranie oryginalnych produkcji filmowych o charakterze dokumentalnym oraz notacji filmowych, dokumentujących wydarzenia, miejsca oraz ludzi związanych jednoznacznie z Małopolską, w dwóch kategoriach:

„Małopolska dawniej”: filmy i notacje mające w założeniu ocalenie od zapomnienia i upamiętnienie miejsc oraz wydarzeń, w szczególności związanych z dziedzictwem kulturowym, a także rocznic historycznych, postaci związanych z Małopolską (ludzi środowisk twórczych, świata nauki, sportowców, społeczników, postaci historycznych), osób jednoznacznie utożsamianych z regionem Małopolski; w tym między innymi tematy odnoszące się do tradycji i wartości tożsamości religijnej, idei wspólnotowych, aktywności środowiska naukowego i artystycznego, istotnych zdarzeń najnowszej historii;

„Małopolska dziś”: filmy i notacje dokumentujące aktualne wydarzenia kulturalne oraz istotne zdarzenia o charakterze społecznym i historycznym, życie mieszkańców Małopolski, filmy o ludziach, którzy swoim życiem i postawą utożsamiają się z Małopolską;

Sporządzenie notacji filmowej rozumiane jest jako przedstawienie propozycji dokumentacji audiowizualnej wydarzeń społecznych przez określonych (wymienionych we wniosku) świadków bez konieczności montażu materiału w postaci pełnego filmu dokumentalnego.

Zgłoszenia mogą być przesyłane przez organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną, instytucje kultury, przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą bez względu na formę organizacyjno-prawną.

Program realizowany jest ze środków województwa małopolskiego. Łączna kwota wsparcia finansowego dla wyróżnionych prac wyniesie 470.000 złotych. Najlepsze oferty otrzymają wsparcia finansowe w postaci wkładu koprodukcyjnego Organizatora na produkcję filmu do wysokości max. 80.000 złotych brutto , a na produkcję notacji max. 5.000 złotych brutto, przy czym nie więcej niż 75% kosztów realizacji.

O ostatecznym wyborze ofert, ilości dofinansowań i ich wysokości zdecyduje Jury  do 30 czerwca 2016 r.

Wyniki opublikowane zostaną na stronach internetowych: MOS www.mos.art.pl, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, www.slowacki.krakow.pl, Województwa Małopolskiego www.malopolskie.pl, oraz w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie Teatru, w siedzibie MOS  niezwłocznie po rozstrzygnięcia Konkursu przez Jury 

Organizatorem programu jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie  przez  Małopolski Ogród Sztuki, działający w strukturze Teatru.

Więcej informacji znajduje się na stronie Województwa Małopolskiego.