RUSZYŁ DOC LAB POLAND 2016

Rozpoczął się program DOC LAB POLAND 2016. Konsultantami pierwszej części warsztatów – START dla projektów w fazie zaawansowanego rozwoju – są czołowi polscy filmowcy: Paweł Łoziński, Maria Zmarz-Koczanowicz, Lidia Duda, Bartek Konopka, a także wiodący polscy producenci, agenci sprzedaży, specjaliści od promocji, dystrybucji i strategii festiwalowych. Zajęcia odbywać się będą w Mazowieckim Instytucie Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizulanym do 15 kwietnia.

Reżyserzy i producenci uczestniczą przez kilka dni w dyskusjach i konsultacjach indywidualnych z doświadczonymi i wielokrotnie nagradzanymi dokumentalistami:

Lidia Duda jest autorką wielu dokumentów i kilkudziesięciu reportaży, laureatką prestiżowych nagród, polskich i międzynarodowych m.in. Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Wybiera tematy społecznie zaangażowane. Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. W swoim ostatnim filmie udowadnia, że „Wszystko jest możliwe”, opowiadając historię kobiety, w która w wieku 65 lat zaczęła podróżować. Zwiedziła już Skandynawię, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję i Afrykę.

Imponujący dorobek filmowy ma Maria Zmarz-Koczanowicz – jedna z najbardziej znanych polskich dokumentalistek. Za „Urząd” otrzymała w Krakowie Złotego Smoka i Lajkonika oraz Główną Nagrodę na festiwalu Cinéma du Réel. Zrealizowała około 50 filmów, które tworzą najpełniejszy, subiektywny dokument polskich przemian wolnościowych ostatnich dekad. Za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Portretowała wybitnych Polaków: Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Jerzego Turowicza i Jerzego Grotowskiego. Jej najnowszy, ukończony w 2015 roku film, nosi tytuł „Adam Michnik. Bądź realista, chciej niemożliwego”.

Paweł Łoziński jest mistrzem dokumentu, autorem m.in. „Miejsca urodzenia” (1992), „Między drzwiami” (2004), „Wygnańców” (2005), „Kici, kici” (2008), „Chemii” (2009), „Ojca i syna” (2013), „Werki” (2014), „Takiej historii” (1999), za którą dostał Złotego Lajkonika, podobnie jak za „Siostry” (1999). W ostatnich latach Paweł Łoziński zajmuje się również produkują swoich filmów.  Obecnie pracuje nad dokumentem o małżeństwach, które przed pójściem do sądu, szukają pomocy w mediacji rozwodowej.

Bartek Konopka to reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Do pierwszej grupy należy m.in.  „Sztuka znikania” i nominowany do Oscara „Królik po berlińsku”, do drugiej jego debiut fabularny „Lęk Wysokości” (2011), który miał swoją premierę na IFF w Montrealu. Film zyskał wiele nagród m.in. w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennces i Gdyni. Ostatnią fabułą jest krótkometrażowy film „Z łóżka powstałeś”, przedstawiający polską transformację z perspektywy łóżkowej. 5 kwietnia tego roku miał premierę najnowszy dokument Bartka Konopki „Droga do mistrzostwa”. Jego bohaterami są Kora, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Tomasz Stańko i Rafał Olbiński.

Z Barkiem Konopką współpracuje często (m.in. przy „Króliku po Berlińsku” i „Lęku wysokości”) producentka Anna Wydra, założycielka firmy Otter Films,. Na Doc Lab Poland poprowadzi zajęcia z finansowania i budżetowania produkcji filmowych. O produkcji – z punktu widzenia dużego gracza na rynku filmowym, jakim jest HBO – opowiedzą: Izabela Łopuch (szefowa produkcji HBO Polska) oraz Hanka Kastelicova (szefowa produkcji HBO Europe). Natomiast o tym jak najlepiej promować swoje projekty opowiedzą najlepsi specjaliści od PR: Agnieszka Niburska – szefowa PR HBO Europe i wicedyrektor marketingu HBO Polska oraz Marcin Pieńkowski – dyrektor działu kinowego Kino Świat. Sztuki wystąpień publicznych uczyć będzie Joanna Pawluśkiewicz, współzałożycielka cieszącego się uznaniem warszawiaków Klubu Komediowego.

Na specjalne zaproszenie DOC LAB POLAND do Polski przyjechał Paul Pauwels – dyrektor generalny European Documentary Network, który poprowadzi warsztaty pitchingu, czyli zdradzi jak zaprezentować swój projekt, żeby zdobyć inwestora, czy koproducenta. Paul Pauwels ma bogate doświadczenie w koprodukcjach międzynarodowych zarówno jako redaktor zamawiający, jak i producent filmowy. Pracował dla belgijskiej telewizji publicznej VRT, a przez blisko 30 lat był producentem filmów realizowanych zarówno na lokalny, jak i międzynarodowy rynek.

Sesja Doc Lab Go startuje 11 kwietnia. Jej uczestnikami są:

DOC LAB GO

WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW, reż. i prod. Katarzyna Trzaska; Zygizaga
SZTUKA ZROZUMIENIA, reż. Matej Bobrik, prod. Agnieszka Dziedzic; Koi Studio
NIEZŁY DYRYGENT, ALE DOBRY CZŁOWIEK, reż. Tomasz Drozdowicz, prod. Beata Hyczko; Autograf Studio Filmowe
NAJBRZYDSZY SAMOCHÓD ŚWIATA, reż. i prod. Grzegorz Szczepaniak; Anagram
MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA, reż. Rafał Łysak, prod. Victoria Ogneva, Jacek Bławut; Film Production Jacek Bławut
HÜBNER, reż. Edyta Wróblewska, prod. Marta Golba; Endorfina Studio
FUGAZI – NIE WSZYSTKO ZOSTAŁO SPIEPRZONE, reż. Leszek Gnoiński, prod. Aneta Zagórska, Maciej Ostatek; Stowarzyszenie Film Kraków

Spotkania będą miały miejsce w Mazowieckim Instytucie Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizulanym.

W strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, który zajmuje się działaniami z różnych dziedzin sztuki – teatru, sztuk pięknych i muzyki, działają Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Zajmują się one wspieraniem produkcji filmowych związanych z Warszawą i Mazowszem. MWFC pomaga w organizacji produkcji na etapie poszukiwania lokacji i uzyskiwania pozwoleń na zdjęcia. MFF natomiast domyka finansowanie projektów uczestnicząc w nich jako koproducent.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury, która już od dekady zajmuje się digitalizacją, udostępnianiem i promocją polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. NInA działa w sieci i poza nią. Większość swoich nieustannie powiększających się zasobów publikuje w internecie. Poprzez serwis Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia ponad 5500 materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Działalność internetową dopełniają wydarzenia realizowane stacjonarnie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 na warszawskim Służewie.

DOC LAB POLAND 2016 składa się z warsztatów, indywidualnych konsultacji i dyskusji w grupach oraz dwóch publicznych prezentacji podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (DOCS TO START i DOCS TO GO!). Jego celem jest pomoc przy nawiązaniu koprodukcji oraz wsparcie dystrybucji i szans festiwalowych realizowanych filmów. Po prezentacjach odbywa się w sumie ok. 350 indywidualnych spotkań z producentami, przedstawicielami funduszy filmowych oraz telewizji, dystrybutorami, agentami sprzedaży i selekcjonerami festiwalowymi, którzy są nastawieni na poszukiwanie polskich projektów i kontaktów z polską branżą dokumentalną. Konsultantami w Krakowie będą znakomici europejscy eksperci:  szefowa festiwalu DOK Leipzig Leena Pasanen, szef European Documentary Network Paul Pauwels, dyrektor programowy EDN Mikael Obstrup, selekcjonerka IDFA Rada Šešić, szefowa sekcji industry festiwalu Hot Docs Elizabeth Radshaw, czy wieloletni szef Autlook Filmsales Peter Jäger.

Organizatorem największego polskiego programu dla dokumentalistów DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym - Krakowski Festiwal Filmowy.