"BRACIA" I „CASA BLANCA” NAGRODZONE W MIŃSKU

13 listopada odbyła się Gala Zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku. Piątek 13-ego okazał się szczęśliwy dla Wojciecha Staronia, który otrzymał Grand Prix festiwalu za film "Bracia" oraz Aleksandry Maciuszek, zdobywczyni wyróżnienia za film „Casa Blanca”.

Minsk International Film Festival Listapad jest organizowany od chwili odzyskania niepodległości przez Białoruś w 1994 roku. Jedną z sekcji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W tym roku w konkursie rywalizowało z sobą dwanaście dokumentów, w tym trzy produkcje polskie: "Bracia", "Casa Blanca" i "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej. Grand Prix trafiło do rąk Wojciecha Staronia, jego film "Bracia", który został uznany najlepszym dokumentem festiwalu.

Film opowiada o dwóch braciach, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda.   Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce.

Natomiast wyróżnieniem za artystyczne ukazanie osób o ograniczonych możliwościach uhonorowana została „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek.

Casa Blanca - niewielka miejscowość rybacka nad Zatoką Hawańską. Nelsa i jej cierpiący na Syndrom Downa syn Vladimir, dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, Nelsa - jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy Vladimira. Ich pożycie cechują konflikty; kobieta stara się kontrolować syna, podczas gdy ten, chętniej niż z matką, czas swój woli spędzać z rybakami, pomagając im w pracy, dokazując i pijąc rum. Nelsa codziennie przemierzać musi ulice Casa Blanki w poszukiwaniu długo nie powracającego do domu jedynaka. Pewnego dnia stan zdrowia kobiety pogarsza się.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie festiwalu.