„DON JUAN” WYGRYWA IDFA

25 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Nagroda VPRO IDFA za najlepszy pełnometrażowy dokument trafiła do Jerzego Śladkowskiego za film „Don Juan”.

„Don Juan” to produkcja szwedzka, jednak za jej sukces odpowiedzialni są polscy twórcy. Reżyserem filmu jest Jerzy Śladkowski, autorem zdjęć jest Wojciech Staroń, a montaż to dzieło Jakuba Śladkowskiego i Agnieszki Bojanowskiej.

Film „Don Juan” to historia 22-letniego Olega i jego matki, Mariny, która chce wyrwać go z letargu. Według niej chłopak cierpi na autyzm, w związku z czym kobieta wymyśla różne niekonwencjonalne pomysły, by go wyleczyć.

W uzasadnieniu jury czytamy, że film jest słodko-gorzką tragikomedią, pokazującą wchodzenie w role podczas zajęć terapeutycznych, a także w codziennych rodzinnych relacjach. Dokument według jury jest jednocześnie subtelny i agresywny, zmaga się z definicją tego, co jest normalne, a także zaznacza dynamiczną zależność między władzą a miłością. Werdykt podkreśla także pięknie wyrzeźbioną formę filmu: czułe spojrzenie reżysera łączy się z empatycznymi zdjęciami i delikatnym montażem, tworząc dzieło, które według jury, już dziś można nazwać klasyką kina dokumentalnego.

Premierowo w Polsce "Don Juan" zostanie zaprezentowany w Konkursie Dokumentalnym przyszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a kinematografia szwedzka będzie gościem specjalnym 56. edycji Festiwalu.

pełna lista filmów nagrodzonych na IDFA tutaj