"MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA" JACKA PETRYCKIEGO W TV

W niedzielę, 18 grudnia 2011 Canal+ wyemituje premierowo "Moje zapiski z podziemia", dokument Jacka Petryckiego, zmontowany wyłącznie z archiwalnych materiałów nakręconych amatorskimi kamerami w latach 1982-1987.


- Stan wojenny kojarzy się z żołnierzami na zaśnieżonych ulicach i demonstracjami, czyli tym, co było pokazywane w telewizji. Moje materiały opowiadają o tym, czego nikt nie widział, o ukrywających się działaczach i podziemnych organizacjach, a także o tym, jak wyglądało życie codzienne Polaków - ten wzruszający koszmarek, którego nikt nie chce pamiętać. No bo kto chce pamiętać, że po papier toaletowy stało się godzinę w kolejce. Jak rzucili! - mówi Jacek Petrycki, reżyser filmu.


Dokument, którego montaż właśnie się zakończył, składa się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należał Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński. Film odsłania kulisy działalności antykomunistycznego podziemia, pokazuje codzienność ukrywających się opozycjonistów oraz polską rzeczywistość lat 80. Znalazły się w nim m.in. sceny z pierwszej podziemnej konferencji prasowej z udziałem Zbigniewa Bujaka oraz Kondrata Bielińskiego, dotyczącej fałszowania przez władze wyborów do Sejmu w 1986 roku i sposobów, w jaki "Solidarność" je monitorowała. Pokazane są również odbywające się w kościele na Żytniej próby do dramatu "Wieczernik" Ernesta Brylla w reżyserii Andrzeja Wajdy z udziałem m.in. Krystyny Jandy, Jerzego Zelnika oraz Olgierda Łukaszewicza. Bohaterami dokumentu są również: doradca władz "Solidarności" Jan Lityński, jeden z liderów śląskiej "Solidarności" Tadeusz Jedynak, pisarz i publicysta, autor raportu o stanie wojennym Marek Nowakowski, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Janusz Onyszkiewicz czy członek podziemnego Regionalnego Komitetu Wykonawczego Wiktor Kulerski. "Moje zapiski z podziemia" przypominają również takie wybitne, a nieżyjące dziś postacie, jak Jacek Kuroń, Marek Edelman, Stafan Kisielewski czy Maciej Zembaty.


Jacek Petrycki jest operatorem filmowym, który pracował przy ponad 100 dokumentach i około 20 filmach fabularnych oraz wielu sztukach teatralnych dla telewizji. Jest autorem zdjęć do filmów m.in. z Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Laco Adamika i Marcela Łozińskego. Pracował również jako reżyser i scenarzysta. Współpracował z BBC. W 2000 roku był członkiem jury konkursu głównego na VIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Łodzi, a w 2010 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Emisja dokumentu zaplanowana jest na 18 grudnia o godzinie 16:00.


Więcej na: www.canalplus.pl


(Źródło: www.stopklatka.pl)