POLSKA AKADEMIA DOKUMENTU W MOSKWIE

W dniach od 6 do 10 grudnia w Moskwie, w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, będzie miała miejsce kolejna sesja Polskiej Akademii Dokumentu Dragon Forum, organizowana podczas festiwalu ArtDokFest.


Dragon Forum – Międzynarodowa Akademia Dokumentu – to uznany europejski program szkoleniowy, którego celem jest wsparcie autorów i producentów kreatywnego kina dokumentalnego w rozwijaniu nowych projektów oraz ich realizacji na międzynarodowym rynku filmowym. Odbywa się od 6-u lat i składa się z 3 sesji warsztatowych oraz końcowego pitchingu w czasie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Z okazji prezydencji Polski w Unii Europejskiej przygotowane zostały specjalne sesje Dragon Forum w Kijowie, w Mińsku oraz w Moskwie wzbogacone o prezentacje osiągnięć polskiego kina dokumentalnego zarówno po względem artystycznym, jak i pod względem organizacji kinematografii i udziału w międzynarodowych koprodukcjach. Polska Akademia Dokumentu to nie tylko spotkanie miłośników i twórców kina dokumentalnego z sąsiadujących krajów, ale także zaproszenie do dyskusji oraz współpracy.


Wśród wykładowców oraz gości Akademii w Moskwie znajdą się:

* Grażyna Gradoń – montażystka,
* Karol Makowski – specjalista ds. koprodukcji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej,
* Krystian Matysek – reżyser i operator filmów dokumentalnych specjalizujący się w produkcjach poświęconych przyrodzie,
* Barbara Orlicz-Szczypuła – dyrektor biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego,
* Jerzy Śladkowski – wybitny reżyser filmów dokumentalnych prezentowanych na przeglądach i festiwalach na całym świecie,
* Marek Radziwon – dyrektor Instytut Polskiego w Moskwie,
* Dorota Roszkowska – kreatywna producentka filmowa, szefowa Dragon Forum,
* Maria Zmarz-Koczanowicz – znana reżyserka filmów dokumentalnych,


Wykładowcy oraz eksperci z Rosji: Valery Balayan, Victoria Belopolska, Evgeny Gindilis, Dmitry Kabakov, Vitaly Mansky, Sergey Miroshnichenko, Pavel Pechenkin, Marina Razbezhkina, Kseniya Saharnova.


Poza pracą z uczestnikami Akademii nad rozwojem ich projektów, zaproszeni specjaliści zaprezentują także swoje filmy, przeprowadzą Master Class oraz sesje Q and A, a także wezmą udział w Konferencji rosyjskich i polskich dokumentalistów kończącej sesję Akademii.


Podczas polskiej Akademii Dokumentu pokażemy wybrane dzieła polskiego kina dokumentalnego, które znajdują uznanie na międzynarodowym rynku filmowym, takie jak m.in.:

* „Beats of Freedom” – film o tym jak muzyka rockowa pomogła Polakom poczuć w sobie wolność i siłę do obalenia systemu,
* „Dziobem i pazurem” – niezwykły film podpatrujący życie ptaków, a mówiący o ludziach…,
* „Kruzenshtern” – filmowa opowieść z pokładu największego żaglowca świata. 7 grudnia w kinie Chudożestwienny odbędzie się rosyjska premiera filmu.


„Przewodnik dla Polaków” to cykl filmów dokumentalnych, skierowanych do Polaków mieszkających za granicą. Jest to swego rodzaju „dokumentalny przewodnik”, który pozwoli zrozumieć historię, kulturę oraz charakter polskiego społeczeństwa dzisiaj poprzez różne aspekty życia codziennego. Podczas Polskiej Akademii Dokumentu w Moskwie zostaną pokazane cztery filmy z cyklu:

* „Beats of Freedom” – „Beats of Freedom” lub inaczej jak pokonać reżim totalitarny z użyciem samodzielnie zrobionego wzmacniacza jest fascynującym filmem o narodzinach oraz rozwoju muzyki rockowej w Polsce,
* „Political Dress” – pokazuje jak można zwalczyć opresyjny reżim polityczny za pomocą jaskrawych kolorów i samodzielnie uszytej odzieży,
* „Sztuka wolności” – odpowiada na najbardziej poruszające pytania o polski himalaizm w latach 70’ I 80’,
* „Zabawki” – przygląda się okolicznościom, które kształtowały wyobraźnię dzisiejszego pokolenia polskich artystów i projektantów.


„Przewodnik dla Polaków” został zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.


Na zakończenie Akademii zostanie zorganizowana Konferencja rosyjskich i polskich filmowców. Tematem dyskusji będzie m.in. kwestia dokumentowania rzeczywistości, autorski film dokumentalny, a także warunki koprodukcji i możliwościach jej wspierania oraz organizacja przemysłu filmowego. Krótkie wystąpienia zaproszonych gości z Polski i Rosji oraz następujące po nich dyskusje będą dobrą okazją do poznania się, a także rozpoczęcia współpracy pomiędzy dokumentalistami obydwu krajów.


Szczegółowe informacje na temat Polskiej Akademii Dokumentu w Moskwie można znaleźć na stronach:

www.dragonforum.pl

www.artdocfest.ru

www.vertov.ru