THEMERSON AND THEMERSON

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

On pisał, ona malowała. Ona była marzycielką, on filozofem. On stawiał pytanie. Ona była odpowiedzią. Dwoje ludzi – odkąd się spotkali, rozpoczęli tworzyć poezję życia, inspirując im współczesne, jak i następne pokolenia europejskich artystów. Roman Polański również był wśród nich.

Film stanowi opowieść o polskich twórcach, Franciszce i Stefanie Themersonach (ur. w 1907 i 1910, oboje zmarli w 1988 r.), którzy razem żyli i pracowali ponad sześćdziesiąt lat. Ich miłość przekładała się na sztukę, jaką tworzyli, i historię europejskiej awangardy, której byli częścią jako filmowcy, pisarze czy wydawcy książek.


FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
71'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Wiktoria Szymańska
SCENARIUSZ:
Wiktoria Szymańska
OPERATOR:
Wojciech Staroń
MONTAŻ:
Ewa Lenkiewicz
MUZYKA:
Felix Rigg
PRODUCENT:
Luna W.

Wiktoria Szymańska »

Reżyserka i scenarzystka, nominowana do nagrody Akademii Brytyjskiej, regularnie nagradzana za swoje osiągnięcia na prestiżowych festiwalach (jak Toronto, Locarno, Karlove Vary). Laureatka wielu stypendiów międzynarodowych oraz nagrody British Arts Council Award. Realizowała swoje filmy w koprodukcji z największymi międzynarodowymi stacjami telewizyjnymi, takimi jak ARTE, Channel 4, SVT, YLE, BBC, AVRO, TVP, NHK, a współfinansowanie zapewniali m.in. Arts Council, Creative Europe, PISF, CNC i regionalne fundusze we Francji i w Polsce. Wykłada reżyserię w międzynarodowych szkołach filmowych i pracuje jako montażystka. Jest autorką prezentowanych i wielokrotnie nagradzanych za granicą filmów, m.in. "7 Sheep" (2015), "The Man Who Made Angels Fly" (2013), "Themerson and Themerson" (2010), oraz serii “In the Cities - Sleepwalker” (2014, dla Channel4). Tworzy również wideo instalacje m.in “Walkwomen”.

NAGRODY NA POLSKICH FESTIWALACH:
* Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU, 2010 - I Nagroda Przyszłości Mediów