KSIĄŻĘ I DYBUK

TYTUŁ ANGIELSKI: THE PRINCE AND THE DYBBUK

Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? “Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Germany
CZAS TRWANIA:
79'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
SCENARIUSZ:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
OPERATOR:
Piotr Rosołowski
MONTAŻ:
Andrzej Dąbrowski
PRODUCENT:
Film Art Production, Kundschafter Filmproduktion GmbH Berlin

Piotr Rosołowski »

Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" oraz współreżyser filmu "Efekt domina" wspólnie z Elwirą Niewierą. Autor zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.

Elwira Niewiera »

Reżyserka i badaczka. Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny "Bułgarskie historie" wziął udział w wielu międzynarodowych festiwalach filmowych i był dystrybuowany w niemieckich kinach studyjnych. Elwira pracowała też jako asystentka reżysera i przy dokumentacji do nominowanego do Oscara filmu "Królik po berlińsku". Od 2008 roku jest dyrektorem polsko-niemieckiej fundacji Nowa Ameryka.
NA FESTIWALACH: