BOŻA ŁASKA

TYTUŁ ANGIELSKI: GRACE OF GOD

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Film dokumentalny Boża łaska wykorzystuje ustne przekazy, by poruszyć zagadnienia związane ze zróżnicowanymi i złożonymi relacjami ludzi i zwierząt. Trzynaście osób opowiada i dzieli się swoim doświadczeniem ze spotkania z konkretnym zwierzęciem. Opowieści przedstawiają silną przyjaźń lub też kontakty, które były w jakiś sposób nietypowe. Są wśród nich historie zwierząt, które były nad wyraz bystre, a nawet takich, które użyły swoich umiejętności i swojej pomysłowości do uratowania życia narratora. Historie zwierząt hodowlanych, przyjaciół człowieka lub takich, które pełnią obie te role. Usłyszymy również opowieści o zwierzętach, które pojawiają się ludziom z zaświatów oraz o przekazach i znakach, które temu towarzyszą.

Film został nakręcony na islandzkich wsiach, tam gdzie bliskość zwierząt stanowi istotną część codziennego życia i pracy, lecz ich los jest zawsze z góry przesądzony. W istocie jest to przedstawienie obrazu chrześcijańskiego społeczeństwa oraz rozważania nad etycznymi aspektami związku pana i niewolnika.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Islandia, Polska
CZAS TRWANIA:
43'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Kristján Loðmfjörð
SCENARIUSZ:
Kristján Loðmfjörð
OPERATOR:
Agnieszka Rayss, Jan Brykczyński
MONTAŻ:
Kristján Loðmfjörð
MUZYKA:
Brynhildur Óladóttir
PRODUCENT:
Sputnik Photos

Kristján Loðmfjörð »

pod koniec lat 90. Kristján Loðmfjörð założył wraz z reżyserem Hafsteinnem G. Sigurðssonem stowarzyszenie filmowe Lortur. Na przełomie stuleci Lortur stał się dość liczną grupą młodych artystów działających w Reykjaviku, na Islandii, zajmujących się produkcją eksperymentalnych filmów, a także urządzających biennale sztuk wizualnych Drum Solo. Po ukończeniu akademii sztuk pięknych w 2006 roku, Kristján pracował jako artysta wizualny oraz jako reżyser i montażysta filmowy. W medium filmowym Kristján bada granicę pomiędzy sztukami wizualnymi i kinem, co pozwala mu na podkreślenie języka narracji wizualnej.
NA FESTIWALACH: